INAUGURACJA Z ROZMACHEM
Takiej inauguracji roku kulturalnego w Myśliborskim Ośrodku Kultury z pełną po brzegi salą, z zapełnionym balkonem, z widowiskiem w którym uczestniczyło 80 osób nie pamiętają najstarsi myśliborzanie. Inaugurację połączono z otwarciem obiektu po zakończeniu pierwszego etapu, prawie generalnego remontu .
Biorąc pod uwagę zakres robót, czas wyłączenia obiektu z zajęć na niemal 13 miesięcy ,daje się usprawiedliwić, choć grupy, które tu miały regularne spotkania nie mogły się wprost doczekać powrotu do normalności. Co już zrobiono? Przede wszystkim wyremontowano dach na całym obiekcie i na wieży. Zrobiono tu także elewację. Wzmocniony został strop nad salą widowiskową co jest podstawą do przeprowadzenia kolejnego etapu remontu , remontu dużej sali na poddaszu usytuowanej tuż nad salą widowiskową. Z pewnością pozwoli to na dogodniejsze rozplanowanie grupowych prób i spotkań . Główna sala ma nową instalację elektryczną i oświetleniową, jest również nowy mikser do dźwięku. Pomalowane zostały ściany, boazerię zastąpiono płytkami, wszędzie wstawiono nowe grzejniki, są nowe zasłony w oknach, nowa kurtyna z nowym mechanizmem, nowe tło sceny, i jej boki, odświeżona jest także podłoga i witraże, które wymagały wymiany 100 potłuczonych szybek. Zachwycają 2 garderoby z umywalkami. Cieszy nowa toaleta na zapleczu scenicznym, która wymogła na inwestorze nową instalację wodno – kanalizacyjną. Odremontowano też i balkon. Kosztowało to wszystko 1mln 800tys zł. Środki na remont zabezpieczyła gmina Myślibórz. Rozpoczęty za czasów burmistrza Arkadiusza Janowicza remont obiektu, kontynuuje Piotr Sobolewski obecny włodarz Myśliborza. Wracają na swoje miejsce cykliczne imprezy MOK – u , które w kalendarzu wydarzeń kulturalnych miasta miały swoje konkretne daty.
POMYSŁ NA WIDOWISKO
taneczno – muzyczne narodził się rok temu w głowie KRYSTYNY MATUSZAK – trenerki zespołu tańca terapeutycznego ,,BABYLON” z Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W trakcie realizacji rozrastał się scenariusz, dochodzili nowi wykonawcy , przybywało pomysłów. Bez zmian pozostał klimat spektaklu wierny zresztą tytułowi ,,POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT”. W ogrom przygotowań włączyła się Jolanta Czaczka – opiekunka KTT ,,Estera” działającego przy MOK – u. Jej tancerze wzruszali do łez, zachwycali elegancją ruchu i wyczuciem sytuacji , precyzyjnie wyszkolone układy kontrolował nieustannie główny trener – Karol Czaczka, który razem z dawną taneczną partnerką – Olgą Raźną – zaprezentowali na scenie swój osobny popis. Walc w ich wykonaniu to prawdziwe arcydzieło. Nie pozostały w tyle tancerki z ,,BABYLONU”. Obyte przez lata ze sceną, wytrenowane przez Krystynę Matuszak i Halinę Krasowską nie mogły się nie podobać. Chór ,,MELODIA” działający przy MOK – u, kierowany przez Bogdana Komorowskiego zabrzmiał jak należało, soliści dopełnili reszty. Przypomnieli dawne, znane wszystkim melodie, które nic nie straciły ze swej atrakcyjności. Swoją rolę ,bez zarzutu, spełnił teatr cieni. Konferansjerzy: Joanna Matuszak i Zygfryd Dzięcioł, ubrani stosownie do epoki, wspomagani światłem i dźwiękiem, prowadzili zasłuchanych widzów przez czar lat dawno minionych, nieustannie podtrzymując napięcie i nastrój. Owacja na stojąco, kwiaty, ciepłe słowa od burmistrza Piotra Sobolewskiego i dyrektora MOK- u Dariusza Skawińskiego były nagrodą za godziny prób, ćwiczeń i wyrzeczeń. Nie każdy, jak KRYSTYNA, potrafi skupić wokół siebie tylu wykonawców i doprowadzić do takiego sukcesu.
Maria Prymakowska – Paluch
Artykuł ukazał się w GAZECIE MYŚLIBORSKIEJ NR 37(81) z dnia 24 września 2015rokuimage