WYKŁAD 5.XI.2012

WSPÓŁCZESNE SUBKULTURY MŁODZIEŻOWE – ZROZUMIEĆ CZY POLUBIĆ prowadzenie- DOROTA MACIEJEWSKA – Woj. Ośrodek Metodyczny Gorzów

O przynależności  młodzieży do nieformalnych podkultur decydujwiele czynników. Źródłem ucieczki od tzw. ,,normalnego świata” może być m.in. rozpad rodziny, pustka emocjonalna, poczucie alienacji, osamotnienie, brak pomocy rodziny w sytuacjach kryzysowych. Młodym ,,uciekinierom” grupa, a przede wszystkim jej przywódca, daje oczekiwane wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, możliwość porównania się z innymi. W przypadku podkultur pozytywnych wzbogacane zostaje nawet życie społeczne. Niestety, podkultury negatywne niszczą, szerząc emocjonalne spustoszenie, destrukcję i zło.

Wejście do grupy pociąga za sobą wielkie zmiany. Koniecznością jestbezwarunkowa identyfikacja. Normą jest takie samo zachowanie, ubiór, zewnętrzny wygląd, wyznawanie tej samej ideologii, tych samych zasad iwartości, słuchanie tej samej muzyki.

AKTUALNE POLSKIE SUBKULTURY:

1.DRESIARZE .Rozpoznajemy ich po dresach, biżuterii, chamskim zachowaniu – dresik, fura i komóra oraz pogoń za łatwymi pieniędzmi – to właśnie ONI. Odbierani są negatywnie.

2. EMO. Wyróżnia ich ostry makijaż, grzywka na pół twarzy, kolczyki w ustach, TRAMPKI, zarękawki z bransoletkami , przywieszki. Z wyglądu trudno odróżnić  chłopaka od dziewczyny. Wiedzą co się dzieje w muzycznym świecie. Odbierani są pozytywnie.

3. GOCI. Lubią mroczne klimaty. Fascynuje ich śmierć, demoniczna poezja,muzyka poważna w stylu gotyckiego rocka.  Stylizują się na wampirów. Czarny strój, biżuteria, ciemny makijaż – to ich znak rozpoznawczy.

4.GRAFICIARZE. Ci prawdziwi, mają czytelne  zasady. Nie malują nazabytkach i nowych obiektach. Ozdabiają,  dając niejednokrotnie jakiś  przekaz. Chcą istnieć jako dziedzina sztuki. Odbierani są pozytywnie. 

5. SATANIŚCI. Ta negatywna subkultura wyznaje kult diabła. Wyznawcy czytają jego biblię. Czynią zło. Szukają zakamuflowanych pomieszczeń dla swoich rytualnych ,,czarnych mszy”, w czasie której składane są , w ofierze,zwierzęta.

6. SKEJCIPodkultura pozytywna. Czapeczka, zsunięte spodnie z krokiem za kolana, deska pod pachą – to ich znak rozpoznawczy. Nie ćpają, nie palą, nie piją. Stawiają na pierwszym miejscu sprawność fizyczną. Ich sportowe wyczyny są  wysoce urazowe. Gdyby tylko mieli miejsce do swoich ćwiczeń, nikt nie musiałby ich przeganiać z parkowych schodów i poręczy.

7. TECHNO. Jaskrawe, tzw. plastikowe skąpe stroje, gołe brzuchy,specyficzna głośna muzyka, podrygiwanie w tańcu za pomocą którego wprowadzają się w trans i to bez prochów i dopalaczy – tak ich można pokrótce scharakteryzować.

8. ANARCHIŚCI. Głoszą, że człowiek jest istotą wolną i indywidualną. Buntują się przeciwko porządkowi.  Marsze, protesty, pikiety- to ich sposób nazwrócenie uwagi szerszego społeczeństwa na nieprawidłowości, które dotykają jednostkę.

9.SKINHEDZI. Wyznają ideologię antyspołeczną o zabarwieniu faszystowskim. Głoszą i ostro walczą o czystość rasy, mówiąc przy tym, że tępią ,,śmieci”. Agresywni, lubią zadymy . Swoim wyglądem budzą strach.

Młodzi błądzili od ZAWSZE. Ta przypadłość dochodzi do głosu zdecydowanie częściej wówczas, gdy  rodzina nie daje wsparcia, a brak miłości, odrzucenie mocno daje się we znaki. Czy jest na to lekarstwo? TAK! KOCHAĆ I POMAGAĆ. CZĘSTO …MIMO WSZYSTKO! mpp Zdj. M.Prymakowska-Paluch