Raz w miesiącu w piątkowe popołudnia w sali muzealnej Pan Janusz otwiera przed nami sekrety kunsztu mistrzów pędzla, dłuta, rysunku. Każde spotkanie to uczta dla ucha i oczu.

Do tej pory poznaliśmy:

Gian Lorenzo Berniniego, który był cudownym dzieckiem i genialnym młodzieńcem – to rzeźbiarz, architekt, kompozytor i nonszalancki kawaler, osobisty przyjaciel Papieża Urbana VII. Twórca wielu fontann określanych jako duch baroku zaklęty w genialnej sztuce mistrza (najsłynniejsza i monumentalna to niechybnie Fontanna di Trevi w Rzymie).

 

Rembrandta Harmenszoon van Rijna holenderskiego  malarza, rysownika i grafika. Uważanego  powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych. Charakterystyczną cechą jego dzieł jest zafascynowanie efektami światła i głębokich cieni. Kolejny ważny nurt jego twórczości stanowią heroizowane pejzaże.
 

Michelangelo Merisi da Caravaggio –  włoski malarz, który był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku. W swoich obrazach wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, idealizowanego przez malarzy renesansowych. W celu ukazania realizmu wprowadził do swych dzieł ostry światłocień.

Życie Caravaggia często przedstawiano w konwencji powieściowej: sława, zawiść innych artystów, nieprzeciętny talent, ale także zabójstwo, wielokrotne ucieczki w obawie przed aresztowaniem i wyrokiem skazującym, na koniec upragnione ułaskawienie, otrzymane na krótko przed śmiercią w tajemniczych okolicznościach.

 

Jacques-Louis Davida – zaliczanego do francuskich neoklasycystów, nadwornego malarza Napoleona Bonaparte. Był jednym z głównych przedstawicieli sztuki oświecenia. Na jego twórczość w dużym stopniu wpłynęła rewolucja francuska. Znakomicie wpasowany w historię swych czasów. Naszą uwagę przykuł obraz, przedstawiający przyjaciela artysty pt. „Śmierć Marata”, na którym malarz w sposób niezwykły pokazuje kres życia człowieka.

         Kto następny ? Niespodzianka!

Dla nas te spotkania to ciekawa podróż w świat historii sztuki, ale przede wszystkim lekcja poznawania warsztatu pracy mistrzów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne filmy.                                                                       

D.B.