WYKŁAD ,, OSTEOPOROZA – PRZYCZYNY I ZAPOBIEGANIE”  PROWADZIŁA dr JOANNA KURIAŃSKA – WOŁOSZYN  z WYDZIAŁU HUMANISTYCZNEGO AKADEMII im. JAKUBA z PARADYŻA w GORZOWIE WLKP.

Pani Izabela, siostra jednej z naszych uniwersyteckich słuchaczek, przeciągając się w łóżku, połamała kręgosłup.  Nie wiedziała, że podstępnie zaatakowana została przez OSTEOPOROZĘ. Tyle tytułem wstępu.

Już sama definicja brzmi groźnie, bo  osteoporoza to metaboliczna choroba szkieletu polegająca na zmniejszaniu się gęstości kości, zaniku tkanki kostnej, która ma  zdecydowany wpływ na ruchomość lokomocyjną . Straszne jest to, że w początkowej fazie przebiega BEZOBJAWOWO. Do najczęstszych objawów już  klinicznie jawnej choroby należą bóle kości długich pod wpływem obciążenia, złamania kompresyjne kręgów, nadmierna kifoza –  tzw. wdowi garb – złamania kości przy niewielkich urazach.

Osteoporoza ( zrzeszotnienie kości)  została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za   chorobę cywilizacyjną  zależną  od stylu życia. UWAGA! Z powyższego faktu wynika, że  MAMY NA NIĄ WPŁYW! Pamiętajmy, że kości są najmocniejsze między 20. a 25. rokiem życia. Po 35. roku życia masa kostna stopniowo się zmniejsza. To jeszcze OSTEOPENIA  – etap przed  osteoporozą –  ale już powinno się nam zaświecić czerwone światełko stopujące niektóre nawyki i przyzwyczajenia dotyczące diety oraz  aktywności fizycznej.

Jakie są czynniki ryzyka?

Podeszły wiek, płeć żeńska, jasna cera, niska szczytowa masa kostna, brak porodów  i wczesna menopauza  przed 45. rokiem życia u kobiet, niski wzrost i szczupła  sylwetka w czasach młodości, obciążenia rodzinne,  ubogo wapniowa dieta, nadmiar witaminy A, niedobór witaminy D, nadmiar soli w diecie, częste picie alkoholu, palenie papierosów, niska aktywność fizyczna, przyjmowanie niektórych leków, współwystępujące choroby. Choroba dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Osteoporozie zdecydowanie zapobiega wapń – budulec kości –  oraz witamina D3 niezbędna do wchłaniania tego budulca wraz z witaminą K. Dobrym źródłem wapnia są  m.in. ryby, warzywa strączkowe,  jogurty, kefiry, żółty ser, prawdziwa serwatka, kiełki,  zielone  warzywa  liściaste, migdały , mak …  słońce. Jak ognia unikajmy zup w proszkach, kostek rosołowych, serków topionych i całego  tzw. śmieciowego jedzenia. Zwróćmy także baczniejszą uwagę na dietę swoich pociech.

Jak groźna jest to choroba ? Źródła podają, że w Unii Europejskiej, z powodu osteoporozy, co 30 sekund, dochodzi do złamania. Warto zawczasu  pomyśleć  o diagnostyce ( bezbolesnej i bezinwazyjnej) i ewentualnym stosowaniu suplementów diety.

Maria Prymakowska – Paluch