IMG_1173

W większości, nieco wcześniej urodzeni, odnosi się to nie tylko do słuchaczy MYŚLIBORSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU, lubią sentymentalne podróże w przeszłość przywracające ,choćby na moment, ulotny świat z czasów młodości. Spektakl ,,Powróćmy jak za dawnych lat”, w reżyserii Krystyny Matuszak, trenerki – instruktorki tancerek z sekcji tańca terapeutycznego BABYLON działającego przy MUTW,  przeniósł widzów w  klimat dawnych lat  czarując  strojami, tańcem,  melodią  i niestety, na zawsze minioną, atmosferą tamtej epoki.

Pierwsze próby do tego, ponad godzinnego, międzypokoleniowego, taneczno – wokalnego widowiska, rozpoczęły już w listopadzie 2014 roku. Trzeba było, oprócz  regularnych ćwiczeń i treningów, zgrać, nie tylko czasowo, ekipę 80 osób – bo tylu wykonawców brało udział w spektaklu, uszyć  małym i tym większym artystom stroje, zaopatrzyć w rekwizyty, wymyśleć, zaprojektować i wykonać  elementy dekoracji dopasowanej do rozrastającego się scenariusza, no i spiąć to wszystko słowem i melodią. Widowisko pokazano  dwukrotnie  w październiku 2015 roku. Raz przy okazji inauguracji roku kulturalnego, drugim razem przy okazji obchodów piątego jubileuszu MUTW.

POMYSŁY RODZIŁY SIĘ SAME

 Ogromu zadań podjęła się Krystyna Matuszak doprowadzając  do sukcesu grupę miejscowych artystów – amatorów, z których najmłodszy miał 5 lat, najstarszy 83. Nikt nie odmówił jej pomocy. Wszystkich  porwał  jej zapał i zaangażowanie.  Na estradzie zachwycało dosłownie wszystko. Wzrok przykuwali mali i nieco starsi tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego,, ESTERA” działającego przy Myśliborskim Ośrodku Kultury prowadzonego przez Jolantę i Karola Czaczka , w walcu syberyjskim para z klasą taneczną A, Karol Czaczka i Olga Raźna,  dosłownie popłynęła nad parkietem, w teatrze cieni gracją ruchów i strojami z epoki czarowali tancerze z ,,ESTERY” i słuchacze UTW – Dorota i Marian Chołocińscy ,Jadwiga Godlewska – Bryk. Pięknym brzmieniem popisał się chór ,,Melodia” dyrygowany przez  Bogdana Komorowskiego,  swoim śpiewem wzruszali też soliści: Teresa Płóciennik, Roman Wąsik, Sylwia Bąba, Renata Raźna i Anna Krajewska – Pędzik. Tancerki  BABYLONKI,  prowadzone także przez  Halinę Krasowską, pokazały tango, ognisty taniec cygański i nagrodzony III miejscem w Warszawie na 8. Juwenaliach UTW 2015 taniec nazwanym  ,,Ogrodem marzeń” z fruwającą w powietrzu zielenią i złotem spotęgowaną  grą świateł. Oprawę poetycką zapewniła Danuta Bogucka, a prowadzenie Joanna Matuszak i Zygfryd Dzięcioł. Takiego eleganckiego , zrobionego z dużym wyczuciem i smakiem spektaklu dawno  w Myśliborzu nie oglądano.

Maria Prymakowska – Paluch

Tekst ukazał się w grudniu 2015 roku w magazynie GŁOS SENIORA wydawanym przez Stowarzyszenie MANKO z Krakowa. Za zgodą autorki, z braku miejsca, został  znacznie ,,okrojony”.  Do wglądu zainteresowanych, przekazuję powyżej artykuł w pełnym jego brzmieniu.