Na wykład prof. dra hab. HENRYKA MRUKA z Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania( Katedra Handlu Międzynarodowego), zaproszono mieszkańców Myśliborza, którzy wraz ze studentami MUTW, wysłuchali wyjątkowo ciekawego wykładu nt EKONOMII BEHAWIORALNEJ i PRAKTYCZNYCH WNIOSKÓW  WYNIKAJĄCYCH Z BADAŃ NAD FUNKCJONOWANIEM MÓZGU.

Na spotkanie przyszli m.in. burmistrz M i G p. Arkadiusz Janowicz oraz główny sponsor – dyrektor GBS w Myśliborzu p. Elżbieta Stelmach i wiceprezes Zarządu GBSBank  Barlinek p. Bożena Głogowska.

Od kiedy nowoczesna technika wkroczyła w świat medycyny rozpoczęło się dynamiczne działanie NAKIEROWANE NA dogłębne poznawanie i rozszyfrowywanie jednej z największych tajemnic – TAJEMNICY funkcjonowania mózgu. Profesor Mruk twierdzi, że w tej dziedzinie niewiele się zmieniło od niemal 10 tys. lat czyli od czasów, kiedy nasi przodkowie zamieszkiwali jaskinie.

Wtedy, podobnie jak i dzisiaj, mózg reagował przede wszystkim na te bodźce, które pozwalały przeżyć, zdobyć pożywienie, wychować potomstwo i utrzymać pozycję w grupie. Co ciekawe –  tak samo, jak przed tysiącami lat, mózg nadal żywotnie rejestruje błysk, ruch, wielkość, zapach, barwę, proste czytelne symbole .Jest bodziec, jest reakcja. Tę potwierdzoną wiedzę wykorzystuje się w dzisiejszym świecie nastawionym na  konsumpcję m.in. po to, aby kierować nami, jak nie przymierzając, bezwolnymi maszynami i zmuszać nas do gromadzenia dóbr, nawet tych,  które  nie są nam zupełnie potrzebne. Atakują nas reklamy, jednoznacznie sugerując co dla nas jest najlepsze, bombardują promocje, kuszą darmowe degustacje, nawołują chwytliwe hasła czy obiecanki niespodziewanej wygranej  – a my, na ten lep, niewiadomo nawet kiedy, dajemy się, bez nacisków złapać.

BRONIĆ SIĘ CZY NIE?  Tak. System wartości i dystans do bodźców zakupowych, będzie nam tu bardzo pomocny.  mpp