ODDECH MOTOREM ŻYCIA – POWRÓT DO NATURY ( 9.VI. 2014r.)
prof. IWONA WIŚNIEWSKA – SALAMON (AKADEMIA SZTUKI w SZCZECINIE)
Każdy z nas, oprócz przysłowiowej mądrości, urody i bogactwa, chce mieć przede wszystkim ZDROWIE. Wiemy, że jest wiele dróg prowadzących do jego zachowania. Po wykładzie p. prof. Iwony Salamon jesteśmy przekonani, że jedną z nich, być może najważniejszą, jest prawidłowy oddech. Udowodniono naukowo, że niedotlenione płytkim oddechem płuca, na przestrzeni 10 lat naszego życia, uśmiercają aż 30% pęcherzyków płucnych. Mamy ich wprawdzie od 300 do 500 milionów, czyli ogrom, ale każda strata niesie za sobą zdrowotne konsekwencje.
Na płuca, których powierzchnia, co trudno sobie nawet wyobrazić, wynosi 90m2 czyhają różne choróbska . Prawidłowy oddech dotleniający płuca, od góry do dołu, może nie dopuścić do ich zaistnienia. Warto dla naszego dobra o tym pamiętać. Po wykładzie znamy już budowę całego układu oddechowego, znamy funkcje jakie mają do spełnienia poszczególne jego elementy, znamy nawet typy oddechów i techniki oddychania – czyli jesteśmy świadomi konsekwencji oddychania jedynie szczytami płuc.
Na własnej skórze przeszliśmy nawet trening relaksacyjny, którego głównym elementem był prawidłowy oddech. Leżąc ,,pokotem” na podłodze, na krzesłach i na ławkach, spokojnie, głęboko oddychając, wykonywaliśmy wydawane wyciszonym głosem polecenia. Udało się! Odprężeni, zadowoleni z życia, wyluzowani, naładowani pozytywną energią, podobnie jak pani profesor, mogliśmy pomyśleć o zadaniu domowym jakie każdego dnia mamy do odrobienia. A tak na marginesie… kto z was solidnie odrabia zadania domowe? Z kronikarskiego obowiązku należy dodać, że był to bardzo nietypowy wykład, wyjątkowo dynamiczny, suto okraszany humorem sytuacyjnym. W sam raz dla studentów w wieku 60+, w sytuacji, gdy za oknem słupek rtęci wskazywał temperaturę 30+. Tekst i foto mpp.