DBAJMY O NASZE OCZY

Dwie przemiłe Panie – dr n. zdr. Joanna Czarnota-Chlewicka i mgr Katarzyna Goniszewska z Centrum Medycznego „Dom lekarski” w Szczecinie przekonywały nas w poniedziałek, 3 lutego br., że groźne choroby oczu można skutecznie leczyć.
Niegdyś trzy najgroźniejsze schorzenia narządu wzroku: zaćma (cataracta) zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) i jaskra (glaukoma) prowadziły nieuchronnie do ślepoty. Postępy medycyny, mikrochirurgia a przede wszystkim właściwa profilaktyka i wczesne wykrycie schorzenia umożliwiają przywrócenie sprawności wzroku – temu najważniejszemu zmysłowi.
Zaćma rozwija się powoli, bezboleśnie. Na skutek zmętnienia soczewki oka widzenie staje się zamazane, przymglone, coraz bardziej niewyraźne. Należy wtedy operacyjnie usunąć zmętniałą soczewkę, zastępując ją sztuczną. Jest to zabieg – mówiła p. Joanna – w pełni bezpieczny, a właściwie dobrana sztuczna soczewka przywróci dobre widzenie świata i to bez okularów!
Zwyrodnienie plamki (centralnego punktu gałki oka) związane z wiekiem – czyli AMD – rozwija się na dnie oka. Postać sucha schorzenia to bruzdy i pofałdowania. W postaci wysiękowej mamy do czynienia z obrzękiem siatkówki na skutek wynaczynienia krwi. To oczywiście zaburza widzenie, a nie leczone… Można skutecznie zahamować rozwój choroby wykonując iniekcje bezpośrednio do gałki ocznej.
Jaskra (glaukoma) to najgroźniejsza choroba oczu. Prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzroku. Głównym czynnikiem ryzyka jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Choroba rozwija się bezboleśnie, zatem osoby z grupy podwyższonego ryzyka ( w których rodzinie występowały przypadki jaskry, miewające migreny) powinny profilaktycznie badać dno oka, ciśnienie wewnątrzgałkowe, pole widzenia (perymetrię). Wczesne wykrycie choroby umożliwia podjęcie właściwego leczenia – zachowawczego, laserowego (tzw. trabekuloplastyka) czy operacyjnego.
Słuchaliśmy wykładu w skupieniu. Każdy ma przecież świadomość, jak ważny jest wzrok! I jaką tragedią jest jego nieprawidłowe funkcjonowanie czy wręcz utrata! Po prelekcji wielu z nas miało pytania, prosiło o dodatkowe wyjaśnienia, adresy placówek medycznych zajmujących się schorzeniami wzroku. Miłe Panie cierpliwie wyjaśniały, informowały, tłumaczyły… Dziękujemy!JaGodaBe