Wykład prowadziła adiunkt dr inż. Zuzanna Goluch – Koniuszy  z Zakładu Fizjologii Żywienia Człowieka  Zachodniopomorskiego  Uniwersytetu Technologicznego  w Szczecinie.

Dr inż. Zuzanna Goluch – Koniuszy pochodzi z Myśliborza. Tu ukończyła podstawówkę i technikum hodowlane. Swoje dorosłe życie związała na stałe  ze Szczecinem. Przyznaje się do regularnych odwiedzin naszego miasta. Jej mama – Mariola Goluch – jest słuchaczką naszego uniwersytetu.

Energia, szybkie tempo, dowcip, ogromny zasób wiedzy( nie ukrywamy, że coraz trudniej przyswajalny przez naszych studentów) oraz przejrzysta prezentacja wyjątkowo skomplikowanych zagadnień  tak, w kilku słowach, można ująć godzinne, bardzo ciekawe, spotkanie z panią doktor.

To, że ludzki mózg zadziwia i budzi szacunek  jest faktem ogólnie znanym. To, że wymaga dbałości i odpowiedniej diety – raczej nie. Teraz wiemy, że zadowolony, szczęśliwy – odwdzięczy się nam z nawiązką  podnosząc komfort życia, ułatwiając codzienne funkcjonowanie , umożliwiając ,,zdrowe” kontakty z otoczeniem.

Trochę  ciekawostek. Mózg składa się ze 100 miliardów neuronów, a każdy z nich jest w stanie stworzyć 10 tys. połączeń z innymi neuronami. Mózg nie czuje bólu – nie ma receptorów bólu, by go zarejestrować. Do mózgu, co minutę, trafia 750 ml krwi, co stanowi do 20 % przepływu krwi z serca. Mózg stanowi tylko 2% masy całego ciała. Zużywa około 20% energii produkowanej przez organizm. Ilość informacji docierająca do naszego mózgu wynosi około 100 megabajtów na sekundę. Po 25. roku życia TRACIMY około 8 000 – 10 000 neuronów dziennie, po 40. roku życia – 100 000 neuronów dziennie. W mózgu mamy 150 tys. km naczyń krwionośnych ( równa się to 4 obwodom równika ziemskiego) – TO WSZYSTKO TRZEBA ODPOWIEDNIO, KAŻDEGO DNIA, ODŻYWIAĆ!

Co lubi mózg?

 Płyny – najlepiej w postaci czystej wody w ilości 1,5 l na dobę. Spożywanie 3 – 4 posiłków dziennie – śniadanie obowiązkowo. Lubi świeże masło, oliwę z oliwek, jogurty naturalne, makarony, grube kasze niełuskany ryż, razowe pieczywo, ziemniaki, groch, fasolę, mięso drobiowe, bakalie, orzechy, czarną porzeczkę, natkę pietruszki, chrzan, brokuł, brukselkę….

DOPOMINA SIĘ  aktywności fizycznej, spacerów na świeżym powietrzu,  7 – 8 godzin snu na dobę, ćwiczeń pamięci. Rozwiązujmy zatem  krzyżówki, czytajmy książki, rozmawiajmy.  Dostarczajmy w każdej chwili nowych bodźców, a  Alzheimer nigdy nie zapuka do naszych drzwi.

Tekst i foto mpp