WYKŁAD dr hab. Iwony Wiśniewskiej – Salamon( prof. nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie).

SAMSUNG DIGITAL CAMERAGłos, jak wierny towarzysz, jest z nami od urodzenia, aż po sam kres. Powstaje w krtani dzięki drganiom fałdów głosowych pod wpływem wydychanego powietrza. Niezbędna jest tu pomoc  jamy nosowej, gardłowej i ustnej, dzięki którym  wydawane dźwięki stają się czytelne dla odbiorcy.

Cały skomplikowany proces kontroluje mózg – naczelny organ w procesie czucia, myśli i mowy. Narząd mowy to nie tylko najstarszy, ale przede wszystkim najdoskonalszy instrument muzyczny jakim dysponuje człowiek. Przy jego pomocy jesteśmy zdolni do wyrażania skrajnych emocji oraz myśli.

Każdy z nas ma swój jedyny niepowtarzalny tembr, siłę i zakres głosu. To nasza wizytówka. W powstawaniu dźwięku bierze udział całe ciało – jest to wprawdzie nieudowodniona teza – ale filmiki jakie przedstawiała nam p. prof. Iwona Wiśniewska – Salamon, w trakcie wykładu, przemawiają i świadczą na jej korzyść.

SAMSUNG DIGITAL CAMERABył to pierwszy wykład, w którym obok naszych słuchaczy brali udział chórzyści z chóru MELODIA. Skorzystały obie grupy. Talent muzyczny, dowcipnie przekazywana wiedza, żywiołowość, ekspresja, elokwencja, łatwość w nawiązywaniu kontaktów to tylko kilka z licznych przymiotów jakimi została  hojnie obdarzona   pani profesor.

Jest z nami od prawie roku. Dostrzegła nas w Świnoujściu na przeglądzie twórczości UTW woj. zachodniopomorskiego, kiedy to zespół tańca terapeutycznego BABYLON dawał popis w muszli koncertowej. Wyłuskała nas z rzeszy zespołów nam podobnych. Dzięki NIEJ, jako gość specjalny, zaistnieliśmy w Nowym Warpnie na Przeglądzie Chórów UTW z całej Polski i zostaliśmy życzliwie przyjęci, a w czerwcu znowu się spotkamy w Świnoujściu na kolejnym już przeglądzie.

SAMSUNG DIGITAL CAMERAWsparcie jakiego doznajemy, to dla nas  wiatr w żagle, to ugruntowanie wiary, że warto być aktywnym choćby po to, aby przedłużyć smak na życie, to w końcu pewność, że nasza druga, chyba szalona młodość wzbudza  życzliwe  zainteresowanie ze strony naszych dzieci i wnuków i grupy mniej aktywnych rówieśników.

Tekst i foto mpp

SAMSUNG DIGITAL CAMERASAMSUNG DIGITAL CAMERA

SAMSUNG DIGITAL CAMERASAMSUNG DIGITAL CAMERA