Tak się przez lata utarło, że koniec aktywności zawodowej utożsamiany jest z początkiem powolnego schodzenia w zapomnienie. Większość myśli, że pozostała już tylko proza życia, z której kościół, wnuki, telewizor, ewentualnie ogródek, są najmocniejszymi elementami tej smutnej emeryckiej egzystencji. Czarne strony to choroby, samotność, beznadzieja. A gdzie czas na realizację marzeń i pasji z czasów  młodości?  Uwierzcie, taki czas nadszedł właśnie teraz!

Wiadomo, że samemu nie bardzo wychodzi. W grupie ludzi  sobie podobnych jest dużo raźniej co zgodnie potwierdzają słuchacze także i MYŚLIBORSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU. Nasz, na pełnych obrotach, działa od 5 października 2010 roku. Zrzesza 140 członków z czego 40% to emerytowani nauczyciele. W 8 –osobowym Zarządzie jest ich aż 6. Nie trudno się domyśleć dlaczego tak jest. Ta grupa zawodowa nie boi się ani wyzwań, ani trudności. Prowadzą, razem z czynnymi zawodowo kolegami, zajęcia w 16 sekcjach tematycznych dostosowanych do potrzeb i oczekiwań dojrzałych studentów, którzy naprawdę pilnie uczą się angielskiego i niemieckiego, chodzą na zajęcia z informatyki, malują, tańczą, zgłębiają tajniki psychologii, gier umysłowych, pływają, ćwiczą na sali gimnastycznej, chodzą z kijkami, jeżdżą na rowerach.

Co 2 tygodnie spotykają się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli na wykładach prowadzonych przeważnie przez nauczycieli akademickich. Tematyka spotkań jest tak różnorodna, że każdy coś dla siebie znajdzie –  myśliborskie  środowisko nauczycielskie, również.

Słuchacze MUTW  na swoim koncie mają wycieczki, pokazy gimnastyczne, popisy taneczne, zawody pływackie, wystawy plastyczne, z których jedna odbywała się w sali wystawowej ZCDN. Co potrafią babcie zobaczyła także młodzież szkolna. Trwają ostre przygotowania do drugiej już olimpiady pływackiej poszerzonej o zawodników  bratnich uniwersytetów. Aktualnie, w ramach obchodów europejskiego roku,, Aktywności Ludzi Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej”, wspólnie z Myśliborskim Ośrodkiem Kultury, przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Myślibórz   realizowany  jest kolejny duży projekt pn.,, Taniec łączy pokolenia”. Wezmą w nim udział słuchacze MUTW, tancerze z KTT  Estera, dzieci ze świetlicy środowiskowej, uczniowie 2 szkół podstawowych, gimnazjaliści i przedstawiciele 2 szkół ponad gimnazjalnych – razem około 150 osób. Ta liczna grupa tancerzy pokaże się na uroczystościach organizowanych z okazji dorocznych Dni Myśliborza.

Studenci nie narzekają na nadmiar zajęć. Czują, że rozwinęli się intelektualnie. Są zadowoleni z energii i kondycji fizycznej, jaką zyskali poprzez udział w zajęciach ruchowych, a poza tym nawiązali nowe przyjaźnie, zmienili nastawienie do życia, przestali rozmawiać o chorobach –  mają teraz znacznie ciekawsze tematy do dyskusji. Cieszą się, że zainwestowali w siebie. Czują, że  dzieci i wnuki także dostrzegają i doceniają zmiany, które stały się ich udziałem.

                                                     Maria Prymakowska – Paluch

                                                           Członek Zarządu MUTW

 artykuł pochodzi z: „REFLEKSJE – Zachodniopomorski Dwumiesięcznik Oświatowy marzec/kwiecień 2012”