WYKŁAD: NATURALNE SUBSTANCJE TOKSYCZNE W ŻYWNOŚCI ( 9.O1.2012 ROK) – inż. technolog przemysłu spożywczego i żywienia człowieka JADWIGA GODLEWSKA – BRYK.

Trochę nam ten wykład napędził strachu. Każda gospodyni, stosując się do zasad zdrowego żywienia, stawia na warzywa, nasiona i owoce, a tu masz… okazuje się że nic nie jest wolne od TOKSYN. Trzeba na wszystko uważać. Taka na przykład AMYGDALINA – pochodna cyjanku – czai się w gorzkich migdałach, pestkach moreli i wiśni. Zaburza tak wiele funkcji organizmu, że teraz nawet wiśnie do domowych nalewek będziemy drylować. A co z kompotami? Niby zdrowe bo owoce z własnego chowu, a tu bez drylowania ani rusz. Bardzo trzeba uważać, żeby ze snu nie obudzić FASEOLUNATYNY co to cichcem przycupnęła w suchych nasionach, szczególnie w fasoli i tylko czeka na okazję, żeby zaatakować. Jeżeli lubimy fasolową czy fasolkę po bretońsku z niczego nie trzeba rezygnować. Jedźmy na zdrowie. Nie obejdzie się jednak bez długiego gotowania przy otwartej kurtynie… co ja piszę, przy otwartej pokrywce.

O SOLANINIE można pisać TYLKO ŹLE. To ona dokłada swoje 3 , a nawet 4 grosze do zachorowań na raka. A gdzie się chowa? W kiełkujących starych ziemniakach, w młodych też bywa, szczególnie w zzieleniałych częściach, jest też w zielonych pomidorach. Jeść? Nie jeść? Co robić? Grubo obierać, gotować, odcedzać, odparowywać – to powinno pomóc.

KWAS ERUKOWY – grzeszy nim na całego olej rzepakowy. Trzeba się przeprosić z poczciwym smalcem. Można wrócić do oleju słonecznikowego. KWAS SZCZAWIOWY ukrył się w szpinaku, szczawiu , rabarbarze, mocnym kakao i mocnej herbacie. Żeby było bezpieczniej dodajmy nieco mleka lub śmietany. Tym drobnym zabiegiem uda nam się zatrzymać wapń w organizmie. KWAS FITYNOWY schował się podstępnie w mąkach, surowych płatkach owsianych, orzechach, popularnych śniadaniowych płatkach ,,musli’ . Odwapnia, kradnie magnez, cynk i żelazo. Zrezygnować? NIE! Jeść z mlekiem, wtedy nie ryzykujemy.

AZOTANY I AZOTYNY dotyczą warzyw korzeniowych. Nieuczciwi plantatorzy przesadzając z nawożeniem, czynią ogromną krzywdę konsumentom. Na pocieszenie dodajmy, że niewiadomo kiedy , takie warzywko w przetworach, trafi do nich rykoszetem. Mała pociecha , ale zawsze… kto szablą wojuje… Na szczęście przetwory dla dzieci firmy Gerber są wolne od nawozów i w to musimy wierzyć. mpp