Wykład prowadziła – socjolog mgr BARBARA PASTUŁA

Jak  barwnie przeżyć życie w dobrych relacjach z otoczeniem, a przede wszystkim z samym sobą? Jak się czytelnie  komunikować ? Jaką wybrać drogę żeby mieć prawo do własnej opinii na każdy temat i nie uchodzić za aroganta, dodajmy bezczelnego aroganta? Jak panować nad emocjami?  Te, i dziesiątki innych pytań, analizowała i starała się znaleźć na nie  schematyczne,  niestety, odpowiedzi wykładowczyni, p. Barbara Pastuła w czasie spotkania ze słuchaczami  MUTW.

Wiadomo, że  nie można każdemu człowiekowi zaprogramować   życia. Rodzimy się i dorastamy w różnych środowiskach. Odgrywamy w codziennym życiu tysiące ról.  Różni nas w zasadzie  WSZYSTKO. Nawet bliźniacy jednojajowi  nie we wszystkim są identyczni. Nikt, na razie, nie ma swojego KLONA . A żyć trzeba – komunikować także! Czy dobrze być uległym,  nie rzucać się w oczy, nie mieć własnego zdania i cichutko, bez szemrania, przejść przez życie? Na ile sprawdza się przysłowie, że pokorne cielę dwie matki ssie, ale jest też i  riposta – to na pochyłe drzewo skaczą wszystkie kozy.  NIE MOŻNA POZWALAĆ SOBIE JEŻDZIĆ PO GŁOWIE! Pamiętajmy!

Mamy tylko jedno życie.  Asertywność  – to  nie jest  moda i wymysł naszych zwariowanych czasów. To KONIECZNOŚĆ.  Niektórzy ją niewłaściwie odczytują  jako  zwykłą bezczelność.  A asertywność, to jest  kulturalna pewność siebie, to jest możliwość wyrażania własnych poglądów,  MAM PRAWO DO ROBIENIA WSZYSTKIEGO, CO NIE NARUSZA PRAW INNYCH LUDZI!  I tego się trzymajmy!

                                                                                           mpp