Świat jak szalony pędzi do przodu. Niestety, nie da się ukryć, że postęp techniczny, nie jestem przekonana czy na korzyść, ale zmienił rzeczywistość – naszą, latami oswajaną, rzeczywistość. Nic zatem dziwnego że my, nieco wcześniej urodzeni, czujemy się mniej pewnie, ale MOCNO TO ZAAKCENTUJMY, wykluczenie nie jest naszym celem.

Programy, strony, ikony, hasła, tabelki, foldery, pliki, okna dialogowe, loginy, dziesiątki klawiszy, a każdy co innego potrafi, usuwanie, wklejanie, kopiowanie, podświetlanie, e- maile, e – booki przytłaczająca czarna magia, a to tylko wierzchołek góry lodowej nowości (czytaj) trudności czyhających na słuchacza MUTW, który chcąc- nie- chcąc musi się z tym oswoić(czytaj)musi to przyswoić!

Bez pomocy młodszego pokolenia nie da się tego ogarnąć. Z komputerem eksperymentowaliśmy parę lat temu, zgodnie zresztą z wolą słuchaczy. Obecny, dość intensywny kurs, mamy dzięki beneficjentowi realizującemu projekt pn. ,,Certyfikowane kursy komputerowe dla osób w wieku 50+” firmie Euro – Capital Doradztwo Gospodarcze PIOTR SIBILSKI, o którym usłyszeliśmy na VII Zachodniopomorskim Forum Liderów Uniwersytetów Trzeciego Wieku organizowanym przez Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora.

Projekt jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i obejmuje 5 modułów: Informację, Komunikację, Tworzenie treści, Bezpieczeństwo i Rozwiązywanie problemów. Na każdy z nich przeznaczono po 20 godzin. Jest to szkolenie intensywne, bezpłatne, kończące się egzaminem i certyfikatem. Strach się bać! W zajęciach bierze udział 39 naszych słuchaczy podzielonych na 3 grupy zgodnie z ich początkowymi umiejętnościami i wiedzą.

Najtrudniejsze były pierwotne ustalenia dotyczące terminów zajęć, chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu i podziału na grupy. Bardzo pomogła anielska wprost cierpliwość pana PIOTRA SIBILSKIEGO, który zachował przysłowiową zimną krew przy wielu, wielu zmianach, które, dodajmy gwoli ścisłości, miały być już OSTATECZNE. Nie zliczę już e – maili, sms– ów, rozmów telefonicznych, które krążyły na linii Szczecin – Myślibórz. No i w końcu się udało.

Kurs rozpoczął się 9.XI. 2018 roku. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i piątek. Spotykamy się, dzięki uprzejmości dyrektora p. STANISŁAWA URBANOWSKIEGO, w MIEJSKIEJ i POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ, a konkretnie w gościnnych progach CZYTELNI dla dorosłych, której szefuje p. DANUTA BOCHNACKA. Jej serdeczności doświadczamy na każdym kroku. Dziękujemy!

Co ważne!

Ludzie zadowoleni, nie zawodzi frekwencja, a wiedza sama wchodzi do głowy. Duża to zasługa naszego nauczyciela – pana GRZEGORZA SKRZYPCZAKA.

Jaki jest p. Grzegorz? Kompetentny, kulturalny, pogodny, cierpliwy i do tego … przystojny! Dzięki niemu wchodzimy spokojnie w zaczarowany świat komputerów. Wiemy, że nie wszystko zostanie odkryte, ale … trzeba coś zostawić młodym!

Maria Prymakowska – Paluch