WYKŁAD OTWARTY ,, WODA – ŻYCIODAJNA MOC” 5.VI.2018 r. POPROWADZIŁA dr KINGA MICHNIK – ADIUNKT KOSMETOLOGII i PEDAGOGIKI WYŻSZEJ SZKOŁY INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ w SZCZECINIE.

W wyjątkowo upalny dzień, wykład o wodzie był prawdziwym dobrodziejstwem. Ogólnie wiemy, że mamy pić wodę, ale jaką i dlaczego, to już niekoniecznie. Znany nam sposób i styl prowadzenia wykładu przez panią doktor dawał gwarancję, że będzie przystępnie i bardzo ciekawie. I było!

Spośród dużej ilości wiadomości i zupełnie nowych informacji, każdy wyłuskał coś dla siebie.

CO JEST NAJWAŻNIEJSZE?

Przede wszystkim dobra jakość wody, jej skład, bo od niego zależy lecznicze oddziaływanie na organizm, a kluczową informacją fakt, że niedobór płynów może być dla nas śmiertelnym zagrożeniem.

W wieku dojrzałym w 66% składamy się z wody, czyli 2/3 nas to sama WODA! Każdy z naszych organów zawiera wodę – mózg ma jej 75%, płuca 80 %, kości 22%, w soku żołądkowym jest aż 97%. Dużo.

Woda jest potrzebna organizmowi m.in. do usuwania toksyn, trawienia, utrzymania stałej temperatury ciała, do utrzymania witalności i energii, pięknej cery, a nawet dobrego samopoczucia. Odwodnienie może być sygnalizowane bólem. Odczuwamy duży dyskomfort , pojawia się zmęczenie, suchość skóry, suchość błon śluzowych jamy ustnej i nosa, następują zmiany w ciśnieniu krwi, zawroty głowy, zmniejsza się ilość wydalanego moczu, powstają zaparcia.

UWAGA! JAK DOPADNIE NAS UCZUCIE PRAGNIENIA CZY SUCHOŚĆ W USTACH – TO ZNAK, ŻE JUŻ JESTEŚMY ODWODNIENI! Niestety, nasz organizm nie ma możliwości magazynowania płynów.

Wodę tracimy poprzez pocenie się, oddychanie, oddawanie moczu, wysiłek fizyczny, różne diety, wysoką temperaturę ciała i otoczenia. Niedobory trzeba koniecznie odbudować. Zdania naukowców na ten temat są raczej jednolite – należy wypić lub spożyć w posiłkach 2,5 litra płynów dziennie.

Jako ciekawostkę podamy, że w przypadku choroby wirusowej, która podniesie nam temperaturę ciała o 1 stopień, zapotrzebowanie organizmu na wodę wzrasta o 10%. Utrata 10% wody w organizmie może zagrażać życiu człowieka. WAŻNE! Uzupełniaj wodę przy biegunkach i wymiotach. Pij więcej wody, gdy należysz do grupy ,,kawoszy” i piwoszy! Nie pij w trakcie posiłku, ale przed posiłkiem tak- wskazana jest nawet szklanka wody! Udowodniono, że młodzież szkolna pijąca więcej zdrowej, czystej wody ma lepsze wyniki w nauce!

Chcesz mieć piękną skórę – pij wodę. Obiegowe powiedzenie brzmi KROK DO URODY TO KROPLA WODY! Nie wzięło się ono z nikąd.

Gwoli ścisłości należy odnotować, że w trakcie wykładu, poruszony został palący problem oszczędzania wody. Mówiono również o groźnych konsekwencjach znacznych niedoborów wody w tzw. trzecim świecie.

Największe zainteresowanie słuchaczy wzbudziła ta część wykładu pani doktor, która dotyczyła nazw konkretnych wód, konkretnych producentów, konkretnych składów minerałów i leczenia wodą konkretnych schorzeń organizmu. Poszły w ruch długopisy, analizowano składy pitych przez siebie wód, którą każdy przyniósł ze sobą w oryginalnych opakowaniach, wymieniano się również informacjami co i gdzie najlepiej kupować. Przy tegorocznych upałach, wiedza na temat życiodajnej mocy wody była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Maria Prymakowska – Paluch