W ramach Roku Kobiet na Pomorzu Zachodnim ogłoszonym z okazji 100. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych, URZĄD MARSZAŁKOWSKI Województwa Zachodniopomorskiego, zorganizował spotkanie z inspirującymi kobietami w powiatach naszego regionu pod hasłem ,,Kobieta ma Prawo”, na które zaprosił m.in. przedstawicieli Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Spotkanie odbyło się w 16.V. 2018 roku w pomieszczeniach Dębnowskiego Ośrodka Kultury. Na sali, oprócz kobiet, przedstawicielek lokalnych organizacji i stowarzyszeń, byli również ARKADIUSZ MAZEPA z Urzędu Marszałkowskiego, BOGNA CZAŁCZYŃSKA – pełnomocnik Marszałka, PIOTR DOWNAR – Burmistrz Dębna, ALICJA PRILL – członek Zarządu Powiatu oraz gość specjalny KAZIMIERA SZCZUKA polityk, prezenterka telewizyjna, dziennikarka, historyczka, nauczycielka akademicka, feministka, autorka wielu książek, a przy tym osoba skromna, ujmująca, otwarta.

Kobiety od dawien dawna walczyły o swoje prawa i godne miejsce dla siebie na ziemi. Na temat własnych osiągnięć wypowiadało się kilka uczestniczek spotkania. Ja również miałam okazję powiedzieć słów parę na powyższy temat. Nie mówiłam jednak o sobie, choć , nieskromnie mówiąc, miałabym się czym pochwalić, skupiłam się bardziej na osiągnięciach kobiet z Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jako uniwersytecka kronikarka znam je chyba najlepiej, a poza tym jestem przecież w środku wydarzeń. Doskonale wiem, że sukcesy nie przychodzą same , trzeba na nie ciężko pracować. I pracujemy!

Mamy to szczęście, z racji swojego wieku, że już nie musimy walczyć o swoje prawa, my musimy je egzekwować i dbać o to, aby pozostawać przez długie lata w dobrej kondycji, jeszcze lepszym samopoczuciu, a przy okazji dać coś z siebie – innym.

Cieszę się, że mogłam zapromować myśliborski uniwersytet i tym samym poszerzyć grono naszych sympatyków.

O walce kobiet o przynależne im prawa, na przestrzeni lat, interesująco mówiła p. Kazimiera Szczuka.Jest się czym chwalić. Mamy piękną kartę.Sporo kobiet ciężko pracowało na zmiany pokoleniowe i wyjście z cienia. Padały nazwiska, fakty z życia wielkich kobiet i informacje co dla naszrobiły. Od 100 lat mamy prawo wyborcze, mamy równouprawnienie, dostęp do nauki i kierowniczych stanowisk. Cała pensja i połowa władzy – jeszcze przede nami. To kwestia zmiany mentalności i dysproporcji na rynku.

Ważnym celem spotkania było promowanie aktywności kobiet w sferze publicznej, przybliżanie tego jak, wraz z upływem lat, zmieniała się rola kobiet. Mocny akcent został położony na ich współczesne publiczne i społeczne zaangażowanie, na ich aktywność.

Częścią Roku Kobiet jest plebiscyt mający na celu wyróżnienie lokalnych liderek , najbardziej wpływowych i aktywnych mieszkanek Pomorza Zachodniego. Zostanie on ogłoszony na łamach Głosu Szczecińskiego.

Maria Prymakowska – Paluch