WYKŁAD ,,KRĘGOSŁUP MASZ TYLKO JEDEN, NAUCZ SIĘ O NIEGO DBAĆ” PRZEPROWADZIŁA mgr rehabilitacji – URSZULA DOMAŃSKA.

Pani Urszula Domańska od 2006 roku, prowadzi w Szczecinie, z wielkim powodzeniem, własne Centrum Odnowy Biologicznej, Terapii Manualnej i Edukacji Zdrowotnej.

To prawdziwy człowiek wulkan i kobieta z pasją w jednym, o czym dnia 29 maja 2018 roku, przekonali się na własnej skórze słuchacze naszego uniwersytetu. Na wykład przyszła z Szymonem – najprawdziwszym szkieletem, który pomógł nam zapoznać się poglądowo z budową kręgosłupa, z jego odcinkami , jego krzywiznami, pełnioną rolą, funkcją i zagrożeniami jakie, przy naszej wydajnej pomocy, fundujemy tej newralgicznej części naszego kośćca.

Streszczenie wykładu graniczy wprost z cudem. Był bardzo żywiołowy, zawierał ogrom faktów, zmuszał do myślenia i patrzenia – czasu na notatki raczej nie było. Zresztą, kto nie był niech żałuje, kto był niech przestrzega porad i wskazówek ,których nie szczędziła nam wykładowczyni. Obaliła mit o wypadaniu dysku, bo niby dokąd miałby wypaść jak zewsząd opasany jest wiązadłami i powięzią. Dysk może się jedynie spłaszczyć, przesunąć, uwypuklić poza kość kręgosłupa. To boli, bardzo boli.

Ale sami pracujemy na te przypadłości nieprawidłowym schylaniem się, dźwiganiem, raptownym wstawaniem, a przede wszystkim postawą.

Czas spojrzeć krytycznie w lustro. Przygarbione plecy, opadnięte barki znamy to ? Nie zwalajmy wszystkiego na lata. Czas na zmiany! WYPROSTUJ SIĘ CZŁOWIEKU dla własnego dobra, ĆWICZ CZŁOWIEKU – dla własnego zdrowia, NIGDY NA TO NIE JEST ZA PÓŹNO! Sporo dobrych rad padło w czasie wykład, żal ich nie wykorzystać!

Maria Prymakowska – Paluch