OSZUSTWO INTERNETOWE STUDIUM PRZYPADKU. WYKŁAD, dnia 20 lutego 2018 roku, poprowadził mgr inż. SŁAWOMIR WERNIKOWSKI st. wykładowca WYDZIAŁU INŻYNIERYJNEGO ZUT w SZCZECINIE.

Po świecie, niekoniecznie tymi samymi drogami, chodzą ludzie uczciwi i oszuści, chodzą łatwowierni i tacy, którzy potrafią wykorzystać ich ufność, chodzą szukający okazji i ci, którzy z premedytacją poszukują … (często w Internecie) szukających okazji. Zrobią wiele, aby ich drogi się przecięły.

Dla nas, słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, nie ma większego znaczenia dokładna znajomość każdego z etapów oszustwa internetowego, jaki przedstawiał nam, na przykładzie oszukanego członka swojej rodziny, nasz uniwersytecki wykładowca … dodajmy … informatyk z krwi i kości.

Dla Niego, sprawdzenie krok po kroku, z kim ma do czynienia w sieci nie jest problemem. Podkreślał, że działał ze stoickim spokojem, bez emocji i zbędnej egzaltacji, która to towarzyszyła Jego kuzynowi, kiedy kupował, za jedyne 3 tys. euro, Mercedesa – samochód swoich marzeń. Nie kupił samochodu. Stracił pieniądze. Einstein powiedział, że tylko 2 rzeczy są nieskończone: wszechświat i … LUDZKA GŁUPOTA! Chyba miał rację!

Jaką wiedzę powinniśmy zakodować w głowie i sercu po wykładzie?

Nie ma FANTASTYCZNYCH, ATRAKCYJNYCH OFERT, WYJĄTKOWYCH OKAZJI, SZCZĘŚLIWYCH TRAFÓW!

MA BYĆ ZDROWE PODEJŚCIE, ZDROWY ROZSĄDEK i OSTROŻNOŚĆ! Nie dajmy się ponosić emocjom! Ufajmy instynktowi! Jeżeli zapali się choćby przez moment przysłowiowa czerwona lampka – wyhamujmy! Nie dajmy się otumanić oszustom! Tym razem zysk musi być po naszej stronie!

Maria Prymakowska – Paluch