Już po raz szósty, tym razem w dniach 14 – 15 września 2018 roku, w Kołobrzegu, hucznie świętowano DNI SENIORA.

W gronie kilkunastu uniwersytetów z terenu całej Polski znalazł się zespół taneczny BABYLON reprezentujący seniorów z Myśliborza.

Około 400 osób przyjęło zaproszenie pani IRENY FRANKIEWICZ – Prezes Kołobrzeskiego Uniwersytetu i, tak jak my, jest pod wrażeniem ogromu pracy włożonej w organizację tej wielkiej, kolorowej, hucznej, dwudniowej imprezy z prawdziwym rozmachem.

Dzień pierwszy zdominowało spotkanie z władzami miasta w Centrum Kultury. Prezydent Kołobrzegu, JANUSZ GROMEK, przywitał przybyłych gości, wypowiedział wiele miłych słów pod ich adresem i adresem gospodarzy i przekazał symboliczne klucze od bram miasta, oddając tym samym seniorom władanie Kołobrzegiem.

W trakcie oficjalnego otwarcia padło wiele słów uznania, które mocno motywują do działań i pracy na rzecz coraz potężniejszej armii seniorów. Zainteresowanie wzbudziła debata przedstawicieli parlamentarzystów, samorządowców i reprezentantów sektoru trzeciego na temat ,,Przyszłości polityki senioralnej w Polsce”.

Wypowiedziano wiele mądrych słów, niestety, jak do tej pory, prawie wszystkie pozostają w sferze marzeń. SZKODA! Z ciekawością wysłuchano definicji – kim naprawdę jest senior. Czy jest to może uciążliwy, nikomu niepotrzebny członek społeczeństwa, czy bardziej człowiek z ogromnym doświadczeniem, szeroką wiedzą, pomysłami, godny, dumny, z własną emeryturą, otwarty na propozycje, chętny do działania, aktywny w wielu dziedzinach. Wątpliwości nie było!

Miejmy nadzieję, że samorządowcy skorzystają z takiego bagażu nagromadzonej wiedzy. Warto także wspomnieć o pasjach i licznych talentach, które dały o sobie znać dopiero na emeryturze. W kuluarach podziwiano obrazy o morskiej tematyce, efekt tegorocznych, poplenerowych spotkań malarskich w Dziwnówku.

Gościnny Kołobrzeg witał piękną pogodą i dodatkowymi licznymi atrakcjami, o które zadbał organizator. Kręgle, bule, Aquapark, dyskoteka w hotelu Aquarius – to proponowane zajęcia fakultatywne, z których chętnie korzystano.

W drugim dniu można było przyłączyć się do grupy zwiedzającej, wraz z przewodnikiem, to piękne, rozbudowane pod potrzeby turystów i kuracjuszy miasto.

Przewidziano również barwny korowód ulicami Kołobrzegu, który wzbudzał sporą sensację. Z myśliborskimi tancerkami, na długiej trasie przemarszu, w tym nadmorską promenadą, robiono dziesiątki zdjęć, nie szczędzono komplementów i pochwał. To były piękne chwile!

Występy na dużej scenie, przy zapełnionej widowni również zaliczamy do pięknych przeżyć. Zaprezentowaliśmy 2 tańce – znany układ cygański i nowy, jeszcze nieznany ,,Narodziny motyla”. Przerywano brawami, co jest sygnałem, że chwycił za serce pomysł naszej choreografki KRYSTYNY MATUSZAK.

Razem z nami wystąpili inni tancerze, kabareciarze, soliści, zespoły muzyczne i chóry . Było co podziwiać!. Coraz wyższy poziom popisów świadczy o tym, że my, nieco wcześniej urodzeni, bardzo serio traktujemy swoje, niby relaksacyjne, zobowiązania!

Wyśmienitą zupą grochową częstowano każdego z uczestników SENIORALIÓW. Potwierdzamy, że cudownie zregenerowała siły i pomogła w rozładowaniu napięcia związanego z występami.

Dziękujemy za zaproszenie. Gratulujemy organizatorom! Słowa podziwu kierujemy pod adresem Prezes Kołobrzeskiego Uniwersytetu – pani IRENY FRANKIEWICZ. Będziemy wracali wspomnieniami do kołobrzeskich przeżyć!

Maria Prymakowska – Paluch