W tym roku akademickim inauguracja przypadła na dzień 4.X.

Standardowy scenariusz przewidział hymn GAUDEAMUS IGITUR w wykonaniu chóru MELODIA pod dyrekcją Bogdana Komorowskiego, przywitanie przybyłych gości: Burmistrza Piotra Sobolewskiego, radnej Wiesławy Ścibiorskiej, ważnego przedstawiciela Wydziału Oświaty – Dariusza Wróbla oraz licznie zgromadzonych słuchaczy i sympatyków MUTW.

Lubimy jak nas chwalą, bo jest to znak, że idziemy w dobrym kierunku, a chwalili – za co jesteśmy wdzięczni – i Burmistrzowi, i wspomnianej wyżej radnej Miasta i Gminy Myślibórz.

W części artystycznej podziwiano występ chóru ,,MELODIA” oraz pełen wirtuozerii koncert zespołu saksofonowego uczniów PSM z Myśliborza, którym kieruje i swoją grą wspiera Krzysztof Szuszkiewicz. Rosną nam, pod bokiem, prawdziwe gwiazdy.

Stałym elementem inauguracji są wykłady. W tym roku przeprowadził go dr JAROSŁAW MACIOCHA – specjalista geriatrii z dębnowskiego szpitala im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Przedmiotem rozważań była gerontologia i geriatria. Szkoda, że nieodwracalne jest przemijanie czasu i starcie z chorobami, które atakują z racji wieku. Optymizmem nie powiało.

Wraz z upływem lat starzeją się wszystkie układy, cierpimy na coraz więcej dolegliwości. Atakuje tzw. WIELOCHOROBOWOŚĆ z zespołem otępiennym w tle, z depresjami i delirium. Przyczyn wiele – pomocy z zewnątrz niewiele. W Polsce mamy 68 poradni geriatrycznych, w tym 3 w naszym województwie, najbliższa w Dębnie. Dodajmy, że na 100 tys. mieszkańców przypada 2,5 łóżka geriatrycznego, a 12% ogółu naszego społeczeństwa ma ponad 65 lat. Choróbska dają się mocno we znaki. Nie ma co biegać po wszystkich specjalistach – mówi dr Jarosław Maciocha. Bierzemy za dużo leków, niekiedy nawet wzajemnie się wykluczających, bo przecież każdy specjalista leczy w swojej dziedzinie. Na swoją odpowiedzialność łykamy jeszcze suplementy. Przysłowiowa ,,garść” tabletek jest powodem 30% hospitalizacji. Pamiętajmy! Organizm w pewnym wieku wymaga kompleksowego spojrzenia geriatry i to jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. CZY OGÓLNIE DOSTĘPNYM – to zupełnie inna sprawa.

Wypełniony po brzegi puchar goryczy jest znakiem, że problem jest palący. Na szczęście pan doktor obiecał kolejne spotkanie. Porozmawiamy wtedy na temat – co robić, aby opóźnić to, co nieuniknione.

W czasie uroczystości nie zabrakło miejsca na bieżące ważne komunikaty. Gwoli przypomnienia spróbujemy je kolejno wymienić.

Spektakl teatralny ,, Spotkanie po latach” – w wykonaniu aktorów z Gryfina pokazano – 5.X.

Targi 60+ w Szczecinie przypadły na dni 6. i 7. X.

Przed nami wykład otwarty prof. BOGUSŁAWA LIBERADZKIEGO (19.X.)

Na Targi 60+ , tym razem do Poznania, pojedziemy 20.X.

Nieco później zespół BABYLON tańczy na deskach Domu Kultury w Stargardzie – 23. X.

Warto zobaczyć widowisko słowno- muzyczno taneczne pt. ,,Napiszę do Ciebie z dalekiej podróży” w reżyserii KRYSTYNY MATUSZAK. Zarezerwuj czas w jeden z podanych dni 25.X. lub 26. X. Przyjdź do MOK -u o godz. 17.

Informujemy, że doprecyzowane zostały terminy kursu komputerowego prowadzonego przez firmę zewnętrzną dla dwóch grup słuchaczy z MUTW. Grupa ,,O” ma spotkania w każdy wtorek i piątek w godzinach od 10.00 do 12.30, grupa I spotyka się w te same

dni tygodnia w godzinach od 12.45 do 15.15. Udostępnione nam zostały pomieszczenia w bibliotecznej CZYTELNI. Za gościnę dziękujemy panu dyrektorowi STANISŁAWOWI URBANOWSKIEMU.

Trudy organizacyjne za nami! Przed nami same przyjemności! Pamiętajmy – W TYM ROKU – zdecydowanie – KONCENTRUJEMY SIĘ NA MOŻLIWOŚCIACH, MOCACH I SIŁACH, A NIE NA UTRUDNIENIACH I OGRANICZENIACH!

Maria Prymakowska – Paluch