Inauguracja Zachodniopomorskiego Technologicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie
Zapytacie pewnie Państwo, dlaczego to takie ważne i co nasz Uniwersytet ma z tym wspólnego. Otóż Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił konkurs na projekt pod nazwą – „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przystąpił, razem z 37 podmiotami do tego projektu i zaproponował naszemu Uniwersytetowi współudział w charakterze partnera! Tylko szesnastu oferentom, w tym sześciu uczelniom, przyznano granty. Wśród nich znalazł się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny! A jakie my z tego będziemy mieć korzyści? Wprost fantastyczne: pracownicy naukowi ZUT prowadzić będą nieodpłatnie wykłady, zajęcia, warsztaty dla naszych słuchaczy. Wybraliśmy dziesięć tematów z czterdziestu czterech zaproponowanych, przy czym zajęcia odbywać się będą w Szczecinie, a dowożeni tam będziemy – również bezpłatnie.
Grupa naszych słuchaczy, którzy nie przestraszyli się rannego wstawania, uczestniczyła 17 marca 2017 r. w uroczystej inauguracji Zachodniopomorskiego Technologicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. We wspaniałej auli Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii zasiedli również przedstawiciele UTW ze Szczecina, Kamienia, Golczewa, Wałcza, Gryfic i Trzebiatowa. Symbolicznego otwarcia ZTUTW dokonał Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. nadzw., który później przedstawił arcyciekawy wykład pt. „Strategia przetrwania roślin mięsożernych”, czyli o roślinach żywiących się owadami, małymi zwierzętami, zwabianymi za pomocą przemyślnych pułapek.
Nasi myśliborscy studenci mieli tego dnia jeszcze jeden, równie znakomity wykład, fantastycznie przeprowadzony przez p. mgr inż. Sławomira Wernikowskiego pt: „Jak nie dać się oszukać w Internecie”. Temat bardzo na czasie, jako że Internet z założenia – miał być ogólnoświatową biblioteką naukową otwartą dla ludzi dobrej woli – a stał się areną działań wszelkiej maści spryciarzy i naciągaczy. Są więc spamy – niechciane wiadomości, głównie reklamy, ale i scamy – spamy kryminalne, tzw. „konie trojańskie” przechwytujące wszystkie informacje o użytkownikach sieci. Naprawdę warto było posłuchać, jak się nie dać wykorzystać oszustom, jak zabezpieczyć swoje dane, hasła używane do logowania. Nasi gospodarze zadbali również o nasz dobrostan fizyczny, częstując nas w przerwie między wykładami gorącymi napojami i ciastkami. O tak, drodzy Państwo! To naprawdę fantastyczny projekt! Już dziś zapisuję się na wszystkie kolejne wyjazdy na zajęcia do Zachodniopomorskiego Technologicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku!
Serdeczne podziękowania kieruję do p. Krysi Matuszak, która od początku współpracowała z koordynatorem projektu i doprowadziła do podpisania przez nasz Uniwersytet listu intencyjnego, dzięki czemu zostaliśmy włączeni do projektu.
JaGodaBe