PODSTAWY KOMUNIKACJI PERSWAZYJNEJ  czyli JAK ULEGAMY MANIPULACJI –  to temat WYKŁADU, który poprowadził dr ALEKSANDER BUTRYNOWSKI – ciągle czynny emerytowany nauczyciel akademicki ZACHODNIOPOMORSKIEGO UNIWERSYTETU TECHNOLOGICZNEGO  w Szczecinie.

Wykład w dniu  10. IV. 2017 roku, tylko dla słuchaczy MUTW, po raz pierwszy odbył się w sali widowiskowej MOK – u, po 7 latach spotkań w gościnnych progach myśliborskiego  CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI (dziękujemy, przy okazji, za wieloletnią przychylność, pomoc i wsparcie kierującej  obiektem –  pani BARBARZE BYCKA).

Zagadnienie dotyczące komunikacji perswazyjnej to temat rozległy, bogaty w treść i przykłady wprost z życia wzięte. Wykładowca wspomniał, że ze swoimi studentami przerabia go w czasie  30 godzin. Nam, z wiadomych powodów, wiedzę skomasował w przysłowiowej pigułce w godzinnej dawce, tylko po to, aby wyposażyć nas w podstawowe informacje, jak łatwo można dać się wpuścić w przysłowiowy kanał.

CO TO JEST PERSFAZJA?

To nic innego jak  WPŁYWANIE, NAKŁANIANIE, NAMAWIANIE, ZACHĘCANIE, TŁUMACZENIE… . NADAWCA informacji jest gotowy na wiele, aby uzyskać zaplanowany wcześniej cel, wyjść na swoje,   udowodnić swoje racje  obalając po drodze  argumenty ADRESATA,  jego poglądy, zachowania, a nawet postawy.

Z oddziaływaniem perswazyjnym spotykamy się w:

– wychowaniu,

– reklamie,

– propagandzie politycznej,

– negocjacjach.

Żeby perswazja odniosła pożądany efekt, NADAWCA musi być – dla nas –  zdecydowanie  wiarygodny, kompetentny, atrakcyjny. Te cechy nadawcy mogą skutkować tym, że u domokrążcy kupisz zupełnie niepotrzebny ci gadżet, podpiszesz niekorzystną dla siebie umowę, dasz się namówić na używanie lekarstw, których twój organizm absolutnie nie wymaga, ale… reklama wmówiła ci, że to absolutny hit, możesz nawet zmienić własne poglądy polityczne czy też nastawienie do życia. Musimy wiedzieć, że  perswazja kieruje się swoimi prawami.

Naukowcy zainteresowani problemem podatności na manipulacje swoimi badaniami objęli zarówno kobiety jak i mężczyzn, brali pod uwagę  m.in. ich wiek, wykształcenie, cechy osobowościowe. Nie dopatrzyli się jakichkolwiek twardych reguł.

Znaczy to tyle, że nie jest wcale przesądzone, że jeżeli jesteś kobietą,  w dodatku niewykształconą i w starszym wieku to łatwiej jest tobą manipulować. Podatny na perswazję jest też i  człowiek młody, człowiek wysoko  wykształcony i  ten bez wykształcenia, który kieruje  się przede wszystkim emocjami.

UWAŻAJMY!

NA MANIPULACJE JESTEŚMY NARAŻENI NA OKRĄGŁO, Z KAŻDEJ STRONY I W KAŻDYM MOMENCIE SWOJEGO ŻYCIA.

TRZEBA BYĆ ZDECYDOWANIE TWARDYM, ABY OPRZEĆ SIĘ POKUSOM,  TRWAĆ PRZY SWOIM STANOWISKU, MIEĆ SWOJE UGRUNTOWANE SYSTEMY WARTOŚCI I STALE MIEĆ NA SOBIE,, PANCERZYK OCHRONNY”.

Maria Prymakowska – Paluch