Już po raz drugi roztańczona grupa BABYLONEK, w dniu 4.VI.2017 r. miała przyjemność brać aktywny udział w JARMARKU KLASZTORNYM, który wszedł na stałe do kalendarza myśliborskich imprez z tzw. rozmachem.

Organizatorami tej wyjątkowo barwnej imprezy z przełomów wieków XIII XIV był UM i G w Myśliborzu, Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, MOK oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna.

BABYLONKI zaprezentowały 3 średniowieczne tańce – PRACZKI, CHODZONY i MOTYLE. Ciekawemu i dość złożonemu ( wbrew pozorom) układowi choreograficznemu uroku dodawały stroje z epoki i kolorowe rekwizyty. Czuwały nad tym główna trenerka KRYSTYNA MATUSZAK z HALINKĄ KRASOWSKĄ.

Tańce nie były jedynym wyznacznikiem dawnego JARMARKU. Klimatu dodawały rozłożone wokół Rynku liczne stragany z rękodziełem i regionalnymi przysmakami oraz spacerujący rycerze, mieszczki, mnisi i mniszki, tudzież ludzie ze szlacheckiego rodu na co wskazywały stosowne stroje. Impreza trwała 2 dni – w słoneczną sobotę i pochmurną niedzielę.

W czasie występów BABYLONEK padał deszcz. Nie, nie na głowę tancerek, ich chronił dach nad sceną, ale widzom nie zapewniono już takiego luksusu. Tłumów – niestety – nie było, szkoda!

Maria Prymakowska – Paluch

Foto. Janina Topolska