Nieliczne osoby wiedzą, iż BARNÓWKO, zadbana wieś położona nad rzeką Myślą, była kiedyś miastem. Prawa miejskie zostały jej nadane 700 lat temu. Wprawdzie z nieznanych bliżej przyczyn BARNÓWKO, w 1608 roku, utraciło status miasta, ale mieszkańcy, postanowili uczcić ten poprzedni, doniosły fakt historyczny, organizując, w dniach 23 – 24. IX. 2017roku, festyn jakich mało.

Organizatorzy: Rada Sołecka Barnówka, LOP Dębno, Stowarzyszenie ,,Nasza Szkoła” w Barnówku oraz szereg podmiotów wspierających, postarali się, żeby spotkanie mieszkańców i licznie przybyłych na tę uroczystość gości, zapadło na dłużej w pamięci.

Wyprawa przyrodnicza ze zwiedzaniem Kopalni Dębno i okolicznych przyrodniczych atrakcji, konkursy, wystawy, nagrody, wspólne ognisko była atrakcją sobotnich obchodów.

W niedzielę, po polowej mszy świętej, nastawiono się na zmagania sportowe i rodzimy folklor. Wzrok, przyciągało stoisko z degustacją super przysmaków z dziczyzny Koła Łowieckiego ,,Dzik” z Dębna. Ze swoim rękodziełem wystawiali się także lokalni artyści, dołączyli do nich również i przedsiębiorcy. Dużo radości sprawiły występy zespołów ludowych. Popisywali się dorośli i dzieci. Śpiewano, tańczono, przygrywano, a każdy z pokazów był naprawdę na wysokim poziomie. Wyjątkowo podobały się bogate stroje, choreografia i samo wykonanie.

Do grona występujących artystów – amatorów dołączył również ZTT BABYLON z MUTW, który przyjechał na zaproszenie, zaprzyjaźnionej z nami, dyrektor szkoły p. ELŻBIETY MIELCAREK. Zaprezentowano 5 układów tanecznych. Spośród wielu pochwał i komplementów, które dotarły do trenerki KRYSTYNY MATUSZAK oraz tancerek, przytoczę jeden, nietypowy. Usłyszała go Halina Krasowska i przekazała dalej.

 

Otóż mocno starszy pan powiedział Jej, że dzisiaj, po naszych tańcach, nabrał odwagi, aby wdrapać się na drzewo czego nie robił przez ostatnie 20 lat. – Jak wy, mimo swojego wieku, tak pięknie i lekko tańczycie, to i mnie ,mimo mojego wieku, też musi się udać – powiedział. Piękne, prawda? Cieszymy się ogromnie, że tańcem potrafimy motywować!

Jest to już nasz drugi występ w Barnówku. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i gratulujemy naprawdę udanego festynu.

Maria Prymakowska – Paluch