img_1627

Z wielką radością śpieszymy donieść o kolejnym zwycięstwie BABYLONEK. Otóż, na 17. OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE ARTYSTYCZNEGO RUCHU SENIORÓW – ARS 2016 , który miał formę konkursu, a odbywał się w dniach od 29 września do 2 października bieżącego roku we Włocławku, BABYLONKI, w kategorii – taniec, zdobyły I miejsce za układ OGRÓD MARZEŃ według choreografii KRYSTYNY MATUSZAK. GRATULUJEMY!

Konkurencja na PRZEGLĄDZIE była wyjątkowo silna. Nic dziwnego, wszak uczestniczyli w nim zwycięzcy PRZEGLĄDÓW WOJEWÓDZKICH. Podziwiano wysoki poziom wykonawców, którzy przyjechali z 11 województw z najodleglejszych zakątków Polski. W sumie, w przeglądzie, wzięło udział 72 podmioty artystyczne. Pierwszy PRZEGLĄD odbył się w 1979 roku w Bydgoszczy. W 2016 roku imprezę przejął Włocławek.

Wykonawców oceniali wybitni jurorzy, przed którymi nie dało się ukryć nawet najdrobniejszych niedociągnięć. Każdego dnia, po skończonych prezentacjach, spotykali się z trenerami i instruktorami aby przedyskutować błędy i ewentualne potknięcia wykonawców, wśród których byli chórzyści, zespoły ludowe, soliści, tancerze, kabareciarze i grupy teatralne Nasze trenerki KRYSTYNA MATUSZAK i HALINA KRASOWSKA nie musiały się niczego wstydzić i z niczego tłumaczyć. Nie było żadnych uwag na temat stroju , choreografii, towarzyszącej muzyki czy samego wykonania układu przez grupę tancerek z Myśliborza. Tylko się cieszyć, że ze swoim układem BABYLONKI– trafiły w ,,dziesiątkę” i w ocenie jurorów, i w ocenie widzów – czego były konkretne dowody.

Warto wymienić tancerki z imienia i z nazwiska, i to według kolejności w jakiej tańczą w tym niemal magicznym układzie tanecznym. W pierwszym rzędzie , od lewej, jak na dłoni widać: DANUSIĘ ŻMIJEWSKĄ, KRYSTYNĘ MATUSZAK, HALINĘ KRASOWSKĄ i EWĘ BEDNARCZYK. W rzędzie drugim, równie dobrze widoczne, w takt muzyki tańczą JANKA NOWAK, MARYLA PRYMAKOWSKA – PALUCH, LUCYNA SKULSKA – MACKIEWICZ i GIENIA JAKUBÓW , w rzędzie trzecim z wielkim wdziękiem poruszają się BOŻENA WIERUCKA, BOŻENA FILIPOWICZ, JANKA CHOŁOCIŃSKAi i BASIA GRASS.

Cała impreza gigant, z racji około 3 000 wykonawców i osób towarzyszących, odbywała się w przepięknym Centrum Kultury w BROWARZE B. Obiekt ma

bardzo dużą scenę – scenę marzenie, schodkową widownię , garderoby, liczne sale wystawowe , restauracje, wewnętrzny dziedziniec … szkoda, że nie było czasu aby wszystko zobaczyć. Uczynni wolontariusze czuwali nad dojrzałymi wykonawcami – zagubić się w BROWARZE było nadzwyczaj łatwo.

Zwycięstwo BABYLONEK było ukoronowaniem dość intensywnych ćwiczeń, prób, twórczych spotkań. Tyle zachwytów, gratulacji, uścisków, pochlebstw, które padły pod adresem myśliborskich tancerek ze strony zupełnie obcych ludzi może … w głowie poprzewracać. Ale nie poprzewracało. Przy okazji promowaliśmy nasze miasto. Teraz tysiące ludzi wie gdzie leży Myślibórz… i z czego słynie!

Jest to jakby skromny rewanż i ukłon w stronę Burmistrza Myśliborza p. PIOTRA SOBOLEWSKIEGO, który dofinansował wyjazd BABYLONEK ,obfitujący w liczne atrakcje. Nie brakowało miłych przeżyć, emocji, spontanicznych wybuchów radości, wzruszeń do łez włącznie. Świadkami tych wydarzeń byli wysocy przedstawiciele władz nie tylko lokalnych. Na widowni siedziały dwie panie posłanki na sejm, a impreza odbywała się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występy relacjonowała telewizja z Włocławka i Bydgoszczy oraz Polskie Radio PiK. Trenerki KRYSTYNA i HALINA odebrały z rąk wiceprezydent miasta Włocławka przyznany dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł. Ten piękny układ jeszcze nie raz chwyci za serce – wyjazdowych planów jest u nas dostatek.

Maria Prymakowska – Paluch

Relację fotograficzną wraz z obrazem video przygotował klasowy kolega Maryli – LESZEK OLKIEWICZ z Włocławka.

img_1627

 

14470532_646754322158947_3756986747963409172_n