WYKŁAD DR LIDII MAREK Z KATEDRY PEDAGOGIKI OGÓLNEJ UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO PRZEPROWADZONY 22 LUTEGO 2016 ROKU

 

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

 

Niektórzy sądzą , że z wiekiem jest coraz mniej powodów do śmiechu i radości. Nic bardziej mylnego, radość nie jest przywilejem wieku, to raczej nastawienie do życia związane z cechami osobowości.

Śmiechem są zainteresowane różne dziedziny wiedzy. Dowodem na to jest fakt, iż powstała specjalistyczna, interdyscyplinarna dziedzina naukowa GELATOLOGIA zajmująca się zbieraniem materiałów dotyczących problemu śmiechu. Powołano nawet stałe ośrodki badań nad śmiechem. Przodują w tym Amerykanie. Powstało międzynarodowe stowarzyszenie badań nad humorem. Naukowcy prowadzą cykliczne konferencje, jedna z nich, w 2012 roku, odbyła się nawet w Krakowie. W Indiach, dużym zainteresowaniem cieszą się kluby śmiechu. My, w świecie, mamy opinię PONURAKÓW. Szkoda. Mówi się, że Amerykanin na pytanie o samopoczucie –zawsze , z uśmiechem na twarzy, odpowiada, że czuje się świetnie i co ciekawe, nawet wtedy jak mu ciocię wałem przejechano. My, niestety, lubimy swoimi problemami obarczać innych. A PO CO? Czy to coś zmieni?

O uśmiechaniu się i śmiechu można rozprawiać nieskończenie. Ważne jest to, aby uświadomić sobie, że śmiech sprzyja zdrowiu, odpręża, usuwa smutki, jest źródłem optymizmu, poprawia kontakty międzyludzkie, przełamuje pierwsze lody, spaja grupę… ,a poza tym śmiech angażuje całe ciało, pobudzając do działania aż 200 mięśni. Stajemy się nadzwyczaj promienni. Piękniejemy. Nie wspomnę o hiperwentylacji i radosnym samopoczuciu. Śmiechem jesteśmy w stanie zarazić najbliższe otoczenie. A co nam zależy! SPRÓBUJMY!

Niezamkniętą listą są źródła śmiechu. Każdy coś wygrzebie dla siebie. Nie zapominajmy jednak, że wytworzeniu w sobie źródła radości dopomaga poczucie humoru, otwartość na ludzi, umiejętność dostosowania się.

Typów śmiechu mamy też sporo, najdziwniejszym z nich jest tzw. głupawka nie ma podstaw, a człek rechocze. Pewne jest, że tym sposobem rozładowuje się emocje. Lepszy on niż śmiech ironiczny, wyszydzający, który może zrobić dużo krzywdy, ale to też śmiech. Uchowaj nas Panie Boże przed podobnym doświadczeniem. Na koniec wykładu, pani doktor zaprezentowała tematyczne filmiki obrazujące śmiech. Rozbawiła tym grupę niemal do łez! UWAGA! USTALONO MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŚMIECHU! PRZYPADA W OSTATNIĄ NIEDZIELĘ MAJA. To już niedługo, ćwiczmy od teraz żeby nie wyjść na ignoranta! Hi! Hi! Hi!

Maria Prymakowska – Paluch