HARCERSTWO W MYŚLIBORZU W LATACH 1945 – 2015. WYKŁAD POPROWADZIŁ KOMENDANT HARCERSKIEGO KRĘGU SENIORÓW, REGIONALISTA mgr MAREK KAROLCZAK ( 24.X.2016 r.)

Na ten wykład, część naszych dorosłych studentów zrzeszonych w Harcerskim Kręgu Seniorów, przyszła w harcerskich mundurach. Zaprezentowali się doskonale.

Ciekawy wykład komendanta Marka nie udało się poprzeć dawnymi dokumentami i zdjęciami sprzed lat z racji złośliwości komputera. Byliśmy niepocieszeni. Wykładowca obiecał, że wróci do tematu. Marek o harcerstwie może mówić nieskończenie. Wiele przeżył, a jeszcze więcej doczytał z racji młodego wieku – w 1945 roku jeszcze Go na świecie nie było.

Chwilą milczenia pożegnaliśmy, naszego uniwersyteckiego instruktora plastycznego, wieloletniego pasjonata harcerskiego, założyciela w 2001 roku Kręgu Seniorów w Myśliborzu, inicjatora i budowniczego letniej bazy harcerskiej w Łukęcinie, zimowej w Szklarskiej Porębie, projektanta licznych plakietek i sztandarów nawiązujących nie tylko do harcerstwa, zmarłego dnia 31.VIII.2016 roku – TADEUSZA ŚMIŚNIEWICZA. CZUWAJ DRUHU KOMENDANCIE, TAM – NA WIECZNEJ WAHCIE!

Harcerstwo myśliborskie ma 70 lat. Początkowo działało w oparciu o przedwojenne tradycje. Z czasem uległo radykalnym, trudnym do zaakceptowania zmianom. Podporządkowane zostało wzorom rodem ze Związku Radzieckiego. Zabroniono nawet noszenia krzyża harcerskiego. Zmieniono tekst przyrzeczenia . W latach 50 – tych została utworzona alternatywa – Związek Młodzieży Polskiej z nowym znaczkiem – potocznie nazywanym ,,czuwajką”. Była to masowa, prawie przymusowa organizacja młodzieżowa , z indoktrynacją w tle , mająca na celu wpajanie młodemu pokoleniu konkretnych ideologii.

Odwilż przyszła w 1956 roku. Wróciły dawne zwyczaje, które przetrwały do chwili obecnej.

mpp