Czegoś takiego jeszcze w Myśliborzu nie było. W sobotę i niedzielę, 4 i 5 czerwca anno domini 2016 roku, Rynek miasta wyglądał jakby go – prawie – żywcem wyjęto z przełomu wieków XIII – XIV.

A wszystko za sprawą strojów przechadzających się swobodnie mniszek, zakonników dominikańskich, mieszczek, kupców, praczek, rycerzy, wojów, kuglarzy, katów, księżniczek… Zewsząd dochodziły nietypowe dla współczesności odgłosy piszczałak, kogucików i innych instrumentów z dawno minionej epoki.

Liczne stragany, jak na jarmark przystało, kusiły , wabiły rękodziełem i przysmakami. Zaciekawiała prezentacja dawnych rzemiosł. Było barwnie, wesoło, radośnie i HUCZNIE– za sprawą wystrzału,, armatniego”. W jarmarku brało czynny udział grubo ponad 200 osób. Myśliborzanie przyłączyli się do wspólnej zabawy. Wzruszały poprzebierane dzieci, szczególnie dzielna malutka ANITKA BRZOSTOWSKA noszona przez rodziców i starsze siostrzyczki w koszu na bielizną. Wszyscy byli ubrani w historyczne stroje. A nie było łatwo, bo słoneczko dawało o sobie mocno znać od samego ranka.

Barwny korowód wyruszył z MOK –u . Przeszedł ulicami miasta, przyciągając jeszcze niedoinformowanych i niezdecydowanych na udział w tej niecodziennej imprezie. Było na co popatrzeć. Pomysłów można pogratulować. Słowa uznania należą się pani JOLANCIE CZACZKA! Główni organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Myślibórz z burmistrzem PIOTREM SOBOLEWSKIM na czele, Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, Myśliborski Ośrodek Kultury oraz MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA w Myśliborzu dołożyli wielu starań żeby impreza wypadła okazale. Pozyskano licznych sponsorów. Prowadzący: IZABELA MATUSIAK i RAFAŁ TOPOLSKI sprawnie czuwali nad przebiegiem. Nie było łatwo. Przebogaty program wręczanie przez burmistrza nagród za zwycięstwa w konkursie na strój historyczny i tematyczne prace plastyczne, prezentacje dawnych rzemiosł, pokazy walk, tańców średniowiecznych w wykonaniu tancerzy z KTT ESTERA, przedszkolaków, uczniów ze szkół podstawowych, koncerty uczniów ze szkoły muzycznej, prezentacje zabaw plebejskich przez zespół Archeo – Zdroje, prelekcje na temat dziejów klasztoru Dominikanów Myśliborskich na tle 800 – lecia działalności zakonu, kilka wejść zespołu Rocal Fuza m.in. z przedstawieniem muzyczno –słownym na temat życia i pracy św. Czesława założyciela zakonu w Polsce.

W to wszystko włączył się zespół BABYLON z MYŚLIBORSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU z 3 tańcami średniowiecznymi. Pokazano PRACZKI, MOTYLE I CHODZONY z bogatymi rekwizytami i odpowiednimi strojami. Dorosłe tancerki odebrały liczne gratulacje, na które zresztą ,jak wszyscy inni, gorąco zasłużyły. Pochlebne słowa sprawiły, że jakby upał mniej doskwierał, nawet ręce i nogi mniej bolały mocno nadwyrężone prawie dwutygodniowymi treningami po 2-3 godziny dziennie. Wizja KRYSTYNY MATUSZAK – perfekcyjnego wykonania 3 układów – została zrealizowana. HALINA KRASOWSKA dzielnie jej w tym pomagała. Dobra wola BABYLONEK, poparta niewątpliwym talentem, była przysłowiową kropką nad i. Kolejny raz … wyszły z twarzą i z tarczą , jak na rycerskie czasy przystało.

Maria Prymakowska – Paluch