W sobotę, 10 września 2016 roku, w Myśliborzu, z wielkim rozmachem, odbyło się powiatowo – gminne święto plonów potocznie zwane DOŻYNKAMI.

Początek dożynek , zwyczajowo, rozpoczął się mszą świętą w naszej kolegiacie, gdzie zaprezentowały się 2 znamienite chóry aktywnie uczestniczące w Myśliborskich Warsztatach Chóralnych. Barwny korowód z bogatymi dożynkowymi wieńcami , przedstawicielami władz miasta, gminy i powiatu, przedstawicielami kapel, chórzystów, zespołów tanecznych, przy pięknej, słonecznej pogodzie, przemaszerował ulicami miasta kierując licznych zainteresowanych na miejski stadion, gdzie zaprezentowany został dożynkowy rytuał.

Zachwycił polonez , w którym z wdziękiem zatańczyli, obok młodych tancerzy z KTT ESTERA, nieco starsi tancerze m.in. : Burmistrz Miasta i Gminy Myślibórz – Piotr Sobolewski, Przewodniczący Rady M i G – Roman Wąsik, dyrektor MOK – Małgorzata Michalczyk.

Na scenie występowali soliści, kapele, chóry i tancerze. W tym znamienitym gronie, 2 swoje układy, zaprezentowały BABYLONKI z MUTW. Jeden z tańców był już wielokrotnie pokazywany i zawsze gorąco przyjmowany przez widzów, drugi taniec był bardziej spontaniczny , prawie debiutancki z racji poszerzonego składu tancerek i powstał z potrzeby chwili. Tancerki barwnie i szumnie – sprawiły to bogate strojezagospodarowały scenę , na której, solistka – wspomniana wyżej p. Małgorzata Michalczyk, zaśpiewała cygańską piosenkę ,, Jadą wozy kolorowe”. Oklaski świadczyły o życzliwym przyjęciu także i tego nowego układu. A widzów było wyjątkowo dużo tego roku!

Co trzeba pochwalić? Przede wszystkim sprawną organizację! Pomyślano o ławkach dla widzów i zacienionych szatniach dla artystów – co przy ogromnym upale było wielkim komfortem. Oblegano rozstawione stragany, stoiska z jedzeniem i napojami. Nie brakowało miejsc siedzących do degustacji! Dożynkowa impreza zakończyła się późną nocą i należała do wyjątkowo udanych.

Tekst i zdjęcia statyczne :Maria Prymakowska –Paluch

Zdjęcia dynamiczne, roztańczone – Filip Owczarek