19.X. 2015 roku , inż. leśnictwa LECH ANTKOWIAK z Nadleśnictwa Myślibórz, przeprowadził pierwszy wykład roku akademickiego 2015/2016 zatytułowany ,,ORNITOLOGIA – OBSERWACJA PTAKÓ DLA WSZYSTKICH”

Ptaki są wszędzie. Czy warto je obserwować?  Tak – bo  obcowanie z naturą  daje same wymierne korzyści – zaakcentował mocno wykładowca , który jest  znawcą, pasjonatem i  aktywnym obserwatorem ptaków.   Właśnie im, mówiąc górnolotnie, poświęcił swoje życie. Swój  wolny czas podporządkował  również skrzydlatym przyjaciołom. To jego pasja od niemal 40 lat(zaczął jako mały chłopiec). Na całe szczęście –  ma wsparcie  małżonki.

 

W Polsce jest to stosunkowo elitarne hobby. Do czynnej obserwacji ptaków przyznaje się około 2000 osób. W Wielkiej Brytanii to ponad  dwumilionowa  armia. W co się trzeba zaopatrzyć, żeby zacząć obserwacje?  W czas, cierpliwość,  lornetkę, aparat cyfrowy , dobry przewodnik o ptakach i trochę gotówki na częste wyjazdy – bo obserwacje wciągają  i  kosztują jak  każda pasja.

Piękne zdjęcia na prezentację , oprócz jednego, pan Lech zrobił osobiście, ale  kolekcję zdjęć ma znacznie bogatszą. Na polowania  aparatem jeździ po całej Europie i Azji. Mewy, łozówki, wrony, czajki, siewki, sikorki, rudziki, gęsi, sokoły, czaple, szczudlaki, wąsatki, kormorany , bekasy, kanie czarne i rdzawe, orliki krzykliwe …. i inne, obserwował, fotografował i wie o nich prawie wszystko. Było jeszcze o ptakach z tzw. biżuterią. Było o dokarmianiu . Było o sokołach, których populację  trzeba było na nowo odbudować.  Obecnie w Polsce jest tylko 20 par sokołów z gniazdami na wieżach przygotowanych przez człowieka i 1 ( słownie jedna) para   w gnieździe nadrzewnym , zbudowanym  w okolicach Barlinka. Radosne ptasie trele zakończyły spotkanie z ornitologiem.

                                 Maria Prymakowska – Paluch