SUPLEMENTY DIETY, PRAWDA I MITY – wykład mgr inż. Jadwigi Godlewskiej – Bryk, technolog przemysłu spożywczego i żywności z dn.12.01.2015 roku
Był to wykład ciekawy, bardzo potrzebny, do końca jednak nie rozwiewający wątpliwości osób, które te suplementy zażywają. Wiemy, że trzeba dokładnie analizować ulotki, czytać skład tabletek, starać się przeliczać własne zapotrzebowanie dzienne na zawarte w nich witaminy i inne substancje, które można niestety przedawkować i nie jest to obojętne dla organizmu – wielokrotnie powtarzała wykładowczyni.
Wiemy również, że suplementy diety nie są lekami choć sprzedawane są w aptekach. SĄ ŻYWNOŚCIĄ. Traktuje się je jako dodatki zawierające niezbędne dla zdrowia składniki.
Wszechobecna, agresywna reklama ,nastawiona na STRASZENIE (bez suplementów grożą ci zawały, celulitis, depresja, wypadną ci włosy…) i WYMUSZANIE ( chcesz być piękna, mieć promienną cerę, zgrabną figurkę…) spowodowała, że rynek suplementów diety trafił pod strzechy, stale się rozszerza, przytłacza swoją różnorodnością i nieźle nabija kabzę producentom i całej masie pośredników.
Naturalne zamienniki suplementów są zdecydowanie zdrowsze. Dieta bogata w warzywa, owoce, miód, kasze, ciemne pieczywo ….itp. CZYNI CUDA. Pytanie czy iść na łatwiznę, czy samemu ,,bawić się” w przygotowywanie zdrowych posiłków – zostawiamy każdemu do indywidualnego przemyślenia. Tekst i foto mpp.