„NAJWIĘKSZYM BŁĘDEM JEST MYŚLENIE,
ŻE MOGĘ ZROBIĆ BARDZO MAŁO,
WIĘC NIE ROBIĘ NIC”

Pamiętacie Państwo znakomity wykład p. dr Grażyny Jaworskiej, ekoanimatora z Fundacji „Ziemia i Ludzie”? Nasza Prelegentka mówiła o niepokojących konsekwencjach zmian klimatu. Przekonywała, że każdy z nas, w warunkach domowych, może przyczynić się do zahamowania, czy przynajmniej spowolnienia tych niekorzystnych zjawisk.
Temat ten nadzwyczaj interesująco rozwinęła p. Krystyna Matuszak, ambasadorka i uczestniczka programu „Rok dla klimatu”. W zorganizowanych w dniu 20 października warsztatach uczyła nas, jak na co dzień możemy wpłynąć na zmianę klimatu.
To były naprawdę świetnie zorganizowane zajęcia. Po krótkim przypomnieniu wiadomości z zakresu wiedzy o klimacie –podzieliłyśmy się na grupy.Każda grupa otrzymała zagadnienie do przedyskutowania a następnie hasłowego przedstawienia wniosków z dyskusji na planszach. A tematy nie były łatwe:
– Co to jest efekt cieplarniany
– Zmiany klimatyczne w polskich lasach
– Odnawialne źródła energii
– Oszczędzanie energii.
Liderki grup z pasją i ogniem omawiały później wypracowane wnioski, a pozostali uczestnicy aktywnie włączali się do dyskusji. Późniejszy panel dyskusyjny pod hasłem „Dlaczego musimy oszczędzać energię” rozgrzał nas do czerwoności!
Postanowiliśmy wziąć udział w konkursie „W każdym wieku tworzymy klimat” i wspólnie podjęliśmy wyzwanie:
„Oszczędzaj, wyłączaj, odzyskuj, idź pieszo”.
… Bo to nie prawda, że jeśli nie możemy zrobić dużo, to nie musimy zrobić nic…J.B