GLOBALNE OCIEPLENIE:
DOBRA – CZY ZŁA PERSPEKTYWA?

Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości: zmiany klimatu, naszego, polskiego klimatu są faktem. Zimy są łagodne (lub wcale ich nie ma – jak w tym roku), ciepłe, wręcz upalne lato przychodzi wcześnie i trwa długo, nękają nas niespotykane anomalia pogodowe w rodzaju trąb powietrznych czy nagłych powodzi. Tradycyjne pory roku – zima, przedwiośnie, wiosna, lato, jesień – przemieszały się, powodując chaos w przyrodzie. Skąd to, dlaczego?!
O przyczynach tych zmian pięknie i mądrze mówiła na ostatnim (2 marca) wykładzie p. dr Grażyna Jaworska – ogólnopolski ekoanimator z Fundacji Ziemia i Ludzie w Warszawie.
To, co obserwujemy na co dzień, mówiła Pani Prelegent, to niestety efekt bezmyślnej, wręcz rabunkowej działalności ludzi. Coraz więcej miejsca zajmują miasta, betonowe, asfaltowe drogi, coraz mniej zieleni. Aż 90 % światowej energii pochodzi z paliw kopalnych. Lawinowo rośnie ilość samochodów, spalających benzynę.
Ogromne ilości zwierząt hodowlanych, niezbędnych do wykarmienia ludzi, produkuje gigantyczne ilości metanu i zużywa wielkie ilości wody.
To wszystko wyzwala wielkie ilości gazów cieplarnianych: metanu, dwutlenku węgla, tlenków siarki. To z kolei powoduje, że Ziemia dusi się pod czapą tych gazów, nie mogąc wypromieniować ciepła, otrzymywanego ze Słońca. Topnieją więc lodowce, giną koralowce, podnosi się poziom oceanów, a do Polski trafiają śródziemnomorskie okazy ślimaków pomrowców czy szkodników niszczących kasztany…
Czy można ten proces powstrzymać, czy chociaż spowolnić? Można i należy, jeśli chcemy, by nasze wnuki i wnuki naszych wnuków mogli spokojnie żyć na Błękitnej Planecie – Ziemi. Ale edukację prowadzić należy od najmłodszych lat. I podejmować zdecydowane działania. Trzeba sięgać po inne źródła energii, przesiąść się z samochodów na rowery, oszczędzać wodę i energię elektryczną, zmienić przyzwyczajenia żywnościowe.
Doskonale to rozumie nasza Krystyna Matuszak, ambasadorka i uczestniczka programu „Rok dla klimatu”. To dzięki Jej staraniom ten znakomity wykład doszedł do skutku. A wykładu wysłuchali również zaproszeni nauczyciele ze szkół myśliborskich.… Bo klimat Ziemi tworzymy wszyscy i w każdym wieku…​