JUBILEUSZ MYŚLOBORSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU
Najważniejszą datą dla MUTW to 5.X.2010 roku – dzień pierwszej inauguracji, do której, po licznych spotkaniach i rozmowach doprowadził ówczesny burmistrz LESZEK WIERUCKI. Przez całą swoją kadencję sprzyjał uniwersytetowi kolejny włodarz Myśliborza – ARKADIUSZ JANOWICZ, docenia osiągnięcia i nie odmawia pomocy obecny burmistrz PIOTR SOBOLEWSKI.
Liczba studentów jest dość płynna. Oscyluje w granicach 120 osób. Dla nich, możliwość udziału w bardzo urozmaiconych zajęciach uniwersyteckich jest przedłużeniem ich niedawnej życiowej aktywności , odskocznią od szarzyzny życia i ucieczką od dokuczliwej samotności. Prezentacja multimedialna pięcioletnich dokonań, pokazana na jubileuszowych obchodach, uświadomiła licznie zgromadzonym gościom i słuchaczom, na co stać ludzi nieco wcześniej urodzonych. A stać ich na bardzo wiele!
NIE BRAKOWAŁO CIEPŁYCH SŁÓW
Burmistrzowie Leszek Wierucki i Piotr Sobolewski, Przewodniczący Rady Miejskiej – Roman Wąsik, radni, dwaj starostowie, myśliborski – Arkadiusz Janowicz i pyrzycki – Kazimierz Lipiński, szefowie ważnych myśliborskich instytucji, ks. kanonik Jerzy Tobiasz, przedstawiciele Uniwersyteckiej Rady Programowej, delegacje zaprzyjaźnionych UTW ze Szczecina, Stargardu, Pyrzyc, Barlinka i Dębna oraz sympatycy, sponsorzy i sami słuchacze nie kryli słów szczerego uznania prężną działalnością myśliborskiego uniwersytetu. Prezes Bożena Wierucka, w imieniu Zarządu MUTW, doceniając wieloletnią współpracę z ludźmi spoza uniwersytetu, wręczyła , po raz pierwszy, wyróżnienie ,,PRZYJACIEL MUTW” prof. Danucie Umiastowskiej – przewodniczącej Rady Programowej, Elżbiecie Stalmach – dyr. GBS oraz Edwardowi Korbanowi i Markowi Gubale sprawdzonym uniwersyteckim przyjaciołom. Podziękowania przekazano również licznym sponsorom oraz BABYLONKOM – tancerkom z MUTW, za III m na ogólnopolskich, czerwcowych warszawskich 8. Juwenaliach UTW 2015 .Jak przystało na jubileuszowe uroczystości ,urodzinowy, tematycznie udekorowany tort, upieczone przez słuchaczki MUTW wyborne ciasta mógł degustować każdy. Wszystko co jest robione z sercem, smakuje podwójnie dobrze. Na zdrowie!
,,POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT”
– Dawno nie byłam na tak eleganckim, zrobionym z dużym wyczuciem i smakiem spektaklu – powiedziała mieszkanka Myśliborza p. Idalia Cyprys, która w luźnej rozmowie nie kryła słów zachwytu. Przyłączyła się do nich p. Maria Lenczewska ze Szczecina i wielu, wielu moich rozmówców. Rzeczywiście spektakl ,,POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT” zasługuje na te pochwały. Brało w nim udział 80 osób. Najmłodszy uczestnik miał 5 lat – najstarszy, aktywny, 83. Najbardziej zadziwiała integracja międzypokoleniowa. Mistrzostwem było też czasowe zgranie artystów. Przygotowania trwały od listopada 2014r. – Dziękuję wam wszystkim za udział i pomoc – powiedziała , zaraz po występach, zadowolona z efektu reżyserka i scenarzystka widowiska KRYSTYNA MATUSZAK. Zachwycało dosłownie wszystko! Wzrok przykuwali mali i nieco starsi tancerze z KTT,, Estera” działającego przy MOK – u prowadzonego przez Jolantę i Karola Czaczka, w walcu syberyjskim niemal nad sceną popłynęła para Karol Czaczka z Olgą Raźną, na wyróżnienie zasługują rekwizyty, stroje, a przede wszystkim gracja aktorów teatru cieni – Jadwiga Godlewska – Bryk, Dorota i Marian Chołocińscy ,tancerze z ,,Estery” dali z siebie wszystko. Pięknym brzmieniem popisał się chór ,,Melodia” dyrygowany przez Bogdana Komorowskiego, za serce chwytał śpiew solistów: Teresy Płóciennik, Romana Wąsika, Sylwii Bąba, Renaty Raźnej i Ani Krajewskiej – Pędzik z jej Kawiarenkami, Małym Księciem, Eurydyką… Zespół,, Babylon” pokazał m.in. tango, taniec cygański i nagrodzony w Warszawie układ ,,Ogród marzeń” z fruwającą w powietrzu zielenią i złotem.
PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ
Na pokazanie sentymentalnej podróży w przeszłość zgodnie i długo pracował sztab ludzi. – Bez ich zaangażowania, wsparcia i pomocy trudno byłoby osiągnąć sukces – podkreśla Krystyna Matuszak, która wspólnie z Jolantą i Karolem Czaczka, Haliną Krasowską czuwała od samego początku nad choreografią i kostiumami. Kierownictwo muzyczne przejął Jacek Wirkowski, scenografię Małgorzata Szeler, dźwięk i montaż Piotr Siewruk, światło Zbigniew Fatyga, oprawę poetycką zapewniła Danuta Bogucka, a prowadzenie Joanna Matuszak i Zygfryd Dzięcioł. Zwieńczeniem obchodów była zabawa taneczna , w której brało udział ponad 60 osób. Jakie to szczęście, że pamięć ludzka przechowuje to, co najpiękniejsze. Ten jubileusz i związane z nim atrakcje do takich z pewnością należą.
Maria Prymakowska – Paluch image