,,DARY PÓL I LASÓW” – WYKŁAD mgr inż. Jadwigi Godlewskiej – Bryk                                            przeprowadzony 9.listopada 2015 roku.

Dary pól, dary lasów to temat rzeka. Jadwiga –  wykładowczyni i  słuchaczka MUTW – skupiła się na roślinnych darach, szczególnie  tych które można zbierać i od razu  spożywać i tych, które się zbiera, ale bez przetworzenia , konsumpcja nie  jest wskazana.

 Niektóre z darów są niestety  w odwrocie. Należy do nich MALINA WŁAŚCIWA, niegdysiejsza królowa  leśnego poszycia. Ucierpiała na skutek braku tolerancji  na zanieczyszczenia środowiska. Jej właściwości  smakowe i lecznicze są nie do przecenienia –  mówiła o tym ,z dużą znajomością tematu- nasza  wykładowczyni. Zachęcała do robienia przetworów z malin. Już wiemy, że mają sporo witaminy C, magnezu i wapnia, że nie muszą się ich bać diabetycy, że  nawet  mrożone i suszone nie tracą swoich  właściwości. Są niezastąpione przy przeziębieniach. A  relaksujące naleweczki … palce lizać…  to raczej historie bardziej dla dorosłych i to niekoniecznie w stanach jednoznacznie chorobowych.

BORÓWKA CZERNICA- dobrze znana zapobiegliwym gospodyniom, zielarzom i  lekarzom spod znaku babuni. Czarna jagoda jest dobra na utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru, wpływa na dobre widzenie, oczyszcza organizm z toksyn, jedyna przy bólach brzusznych. A przy tym wyjątkowo smaczna i dobrze się czuje  zarówno w cieście jak i   zupach, dżemach, konfiturach, sokach i … nalewkach.

BORÓWKA BRUSZNICA – jagoda czerwona – dobrze się komponuje z potrawami mięsnymi. Można ją stosować jako konserwujący dodatek do innych dżemów.

 BORÓWKA BAGIENNA –błochynia, trudno dostępna z racji podłoża na którym rośnie. Można ją spotkać jedynie na bagnach i torfowiskach. Bogata w witaminę P. Uszczelnia naczynia krwionośne – w medycynie ludowej polecana jest ludziom cierpiącym na hemoroidy.

JEŻYNA FAŁDOWANA – ma w sobie bogactwo miedzi i magnezu, wpływa na dobry poziom hemoglobiny, jest krwiotwórcza, ma właściwości odmładzające. Tylko zbierać i jeść. Szkoda, że coraz trudniej ją w lesie spotkać.

POZIOMKA POSPOLITA – rarytas leśny. Zawiera bardzo duże ilości żelaza i łatwo przyswajalnej witaminy C. Jej spożywanie przynosi ulgę przy podagrze i  zaparciach.  Potwierdzono jej pozytywny wpływ na cerę. Szkoda, że prawdopodobnie, w niedalekiej przyszłości, nasze prawnuki będą ją mogły spotkać jedynie  w przydomowym ogródku, a ta ogródkowa ma się tak w smaku i zapachu  do leśnej, jak  baba wielkanocna, do baby wiejskiej.

RÓŻA DZIKA, CZARNY BEZ – bogactwo witamin, które leczą ,koją i zapobiegają. Jadwiga podała szereg przepisów – pracochłonnych  i zdaje się tylko dla cierpliwych, ale zatrzymanie przy sobie kondycji i zdrowia na dłużej nigdy do prostych nie należało. Jest szansa sprawdzić na sobie parę rad i porad. Ja , dla dobra swojej rodziny,  spróbuję ,,pobawić się” w przyszłym sezonie z kwiatem bzu czarnego .

                                       Maria Prymakowska – Paluch