ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W GAZECIE MYŚLIBORSKIEJ Nr 26(70) z dnia 2 lipca 2015.

BŁYSZCZAŁY W WARSZAWIE

Tancerki z zespołu tańca terapeutycznego BABYLON działającego przy
MYŚLIBORSKIM UNIWERSYTECIE III WIEKU mają powód do radości. W 8. JUWENALIACH III WIEKU, które w dniach 22-24 VI 2015 roku odbywały się w Warszawie , na 23 zespoły z całej Polski i 32 prezentowane na scenie teatru PALLADIUM tańce – zdobyły III miejsce. O uniwersytecie i Myśliborzu jest znowu głośno!
Na ten największy w Europie interdyscyplinarny FESTIWAL ARTYSTYCZNY TWÓRCZYCH SENIORÓW do stolicy ogółem przyjechało 3.5 tys. dojrzałych artystów. Przesłuchania trwały 3 dni. Pomysłodawcą juwenaliów jest Bartłomiej Włodkowski -prezes Fundacji AVE , który do współpracy zaprosił Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Szeroką gamę twórczych możliwości seniorów oceniali profesjonalni jurorzy z dziedzin: TEATR , KABARET, TANIEC, MUZYKA, PLASTYKA, LITERATURA I FOTOGRAFIA.
ĆWICZYŁY CAŁY ROK
BABYLONKI spotykają się 2 razy w tygodniu. Ćwiczą pod okiem wymagających trenerek HALINY KRASOWSKIEJ i KRYSTYNY MATUSZAK, która to wspólnie z koleżanką realizuje swój pomysł i swoją choreografię. W stolicy pokazano żywiołowy,, Taniec cygański” i sentymentalno – romantyczny układ ,,Ogród marzeń” z tiulowymi, fruwającymi w rękach tancerek wachlarzami i skrzydłami. Czy liczyły na tak wysoką lokatę? Na juwenaliach gościły przecież po raz pierwszy! Otóż, w rozmowie, przyznały się do tego, iż w głębi serca, pielęgnowały cichą nadzieję na … wyróżnienie. A tu taka radość! Oba tańce docenili jurorzy i widzowie. – Dobrze się tańczy przy takich brawach – powiedziała GAZECIE prezes MUTW i tancerka –,, babylonka” BOŻENA WIERUCKA. Wielką niespodzianką było zaproszenie zespołu na galę finałową. Tańczyły jako jedyne przy niemilknącym aplauzie pełnej po brzegi widowni. W siedmioletniej historii tej imprezy, nie było przypadku, aby laureaci popisywali się podczas gali. Zwyczajowo , na deskach teatru, goszczą wtedy wielkie gwiazdy – tym razem podziwiano SŁAWĘ PRZYBYLSKĄ oraz jurorów ,którzy wraz z gośćmi wręczali dyplomy. Dyplom z III miejscem oraz czek na 600 zł trafił do rąk trenerek, które reprezentowały cały zespół. W kuluarach głośno było o Babylonkach z Myśliborza. – Wasz taniec to gotowy obraz dla szukających tematu impresjonistów – na gorąco powiedziała p. Grażyna, seniorka – malarka z Gniezna, biorąca udział w juwenaliach. Zewsząd dobiegały gratulacje i okrzyki radości. – Dla takich chwil warto żyć – cieszyły się tancerki.
JAK BYŁO W WARSZAWIE
Priorytetem były występy. Nie brakowało jednak dodatkowych atrakcji. Warto wspomnieć o koncercie Grupy MoCarta i recitalu Sławy Przybylskiej. Warto o spacerze po Łazienkach, warto o przewodniku, znanym dziennikarzu WŁODZIMIERZU ZIENTARSKIM, który dzielił się swoją ogromną wiedzą na temat zabytków i Starego Miasta, warto o zakupach w galeriach na Złotych Tarasach. Obiad w restauracji teatru BUFFO – to kolejna atrakcja. Można było dosłownie otrzeć się o znane twarze z kręgów aktorskich i politycznych. Zaplanowano również zwiedzanie Sejmu, które ułatwił i zorganizował RAFAŁ MATUSZAK, oraz pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego. Był czas na wizyty u rodziny i znajomych. Noclegi w hotelu IMBIS gwarantowały odpowiedni wypoczynek i regenerację sił , chyba dlatego nikt się nie czuł zmęczony. Za rok tancerki znowu jadą na podbój stolicy.
Maria Prymakowska – Paluchimage