WYCIECZKA DO OCEANARIUM
W czwartek, 11 grudnia, 40 – osobowa grupa studentów i sympatyków uniwersytetu, wśród których nie zabrakło naszych wnuków, wybrała się do niemieckiego Stralsundu. Głównym celem było zwiedzanie oceanarium, ale przy okazji udało się zobaczyć co ciekawsze zabytki tego urokliwego miasta.
Nowoczesny budynek oceanarium doskonale wpisuje się w zabytkową architekturę nabrzeża i samego miasta. Stała rozbudowa obiektu, w miarę dopływu środków finansowych, sprawiła że ,,kręte były ścieżki” prowadzące do eksponatów prezentowanych w ich naturalnym środowisku. Można było podziwiać różnorodność życia w morzu, olbrzymie akwaria z ławicami ryb, płaszczkami i rekinami. Zachwycały rafy koralowe, ukwiały, rozgwiazdy, kolorowe rybki, kolekcja nietypowych muszli, żyjątek głębin morskich. Atrakcją były pingwiny i modele morskich olbrzymów w skali 1: 1 przymocowane do sufitu w sali o wysokości 20 metrów.
Spacer po świątecznie udekorowanym starym rynku, pełnym kramików i straganów z miejscowymi przysmakami i grzańcem był kolejnym punktem programu wycieczki. W zamkowych podziemiach, pod rynkiem , następna niespodzianka – stoiska ze świątecznymi dekoracjami, piękną biżuterią , ręcznie dzierganymi wdziankami i choinkowymi ozdobami. Kolorowy zawrót głowy – każdy mógł się zaopatrzyć w oryginalny upominek. Mikołaj z prezencikami dla dzieci i grzańcem dla dorosłych też był sporym zaskoczeniem. Pogoda dopisała, humory także. Przewodnik p. Marcin sprawił, że czuliśmy się bezpiecznie i bardzo komfortowo m.in. za sprawą słuchawek z nazwijmy to ,,przekaźnikiem głosu”, który pozwolił wyraźnie słyszeć informacje prowadzącego, bez biegu, przepychanek i nerwów. Wycieczkę należy zaliczyć do udanych. Jest to opinia i dorosłych, i dzieci. Tekst i foto – mpp.