WYKŁAD DR N. MED. PIOTRA MAJA SPECJALISTY OTORYNOLARYNGOLOGII
nt. ,,I OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI”
Zamiarem wykładowcy nie było ani straszenie, ani czarnowidztwo… choć osiągnął i jedno , i drugie. Alarmują przerażające statystyki. O ile w 2005 roku liczba zachorowań na raka głowy i szyi , w nimageaszym kraju, kształtowała się na poziomie 5 tys., o tyle już w 2008 było ich aż 8 tys. Spośród wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe w 2010, nowotwory złośliwe głowy i szyi stanowiły 9% zachorowań u mężczyzn i 5% u kobiet.
Tragedią jest to, że rozpoznaje się je i leczy gdy są w stadium mocno zaawansowanym. Jama ustna (42%), gardło (35%), krtań (24%) to najczęstsza lokalizacja wspominanych nowotworów. Czynnikami ryzyka jest : palenie papierosów, alkohol, wirus HPV. Niepokojące objawy?
Pieczenie języka, niegojące się owrzodzenia lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej. Ból gardła. Przewlekła chrypka. Ból w trakcie przełykania lub problemy z przełykaniem. Guz na szyi. Jednostronna niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa. JEŻELI JEDEN Z POWYŻSZYCH OBJAWÓW UTRZYMUJE SIĘ PRZEZ 3 TYGODNIE – ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA RODZINNEGO.
Lekarze rodzinni powinni dokładnie zająć się takim pacjentem, skierować go do laryngologa, onkologa. Tyle teoria. W praktyce jest nieco mniej optymistycznie. Dyscyplina finansowa narzucona lekarzom pierwszego kontaktu przez NFZ nijak się ma do pięknie opracowanego ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworów raka szyi i głowy. Co to oznacza dla pacjenta? Jeżeli już jesteś świadomy, że coś w twoim organizmie NIE GRA – alternatywą jest szukanie innych, korzystnych dla siebie rozwiązań. Nie czekaj! Tekst i foto mpp.