image

 

ALARMUJĄCE STATYSTYKI
Słuchacze Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w bogatej ofercie zajęć, mają zapewnione wykłady o bardzo różnorodnej tematyce. Dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania z lekarzami, w których poruszane są zagadnienia zdrowotne, żywieniowe oraz szeroko pojęta profilaktyka. Ostatni wykład dotyczył I Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który wart jest szerszego rozpowszechnienia.
INFORMUJĘ , UCZULAM , NIE STRASZĘ…
powiedział na spotkaniu wykładowca dr n. med. Piotr Maj specjalista otorynolaryngolog ,zastępca Ordynatora Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Koordynator Regionalny Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi. Nowotwory głowy i szyi – kontynuował dr Maj – należą do chorób onkologicznych, których diagnozowanie i leczenie są bardzo trudne. Wynika to z faktu, iż region ten jest doskonale unaczyniony, unerwiony, obejmuje 5 narządów zmysłów i dodatkowo charakteryzuje się niezliczoną ilością małych przestrzeni anatomicznych, w których może się rozwinąć nowotwór. Wyniki leczenia w tej grupie chorych są wysoce niezadawalające i wynoszą około 50% 5 – letnich przeżyć. Statystyki są nieubłagalne. Wynika z nich, że w 2005r. liczba zachorowań na wyżej omawiane nowotwory, w naszym kraju, kształtowała się na poziomie 5 tys. 3 lata później zachorowań było już około10 tys. Dotyczą one bardziej mężczyzn niż kobiet. Ryzyko zachorowania wzrasta u obu płci wraz z wiekiem do 64 roku życia. U osób w wieku 45 – 64 lata rozpoznane nowotwory głowy i szyi dotyczą 63% mężczyzn i 48% kobiet.
CZYNNIKI RYZYKA i NIEPOKOJĄCE OBJAWY
Na wyższe ryzyko zachorowań narażeni są palacze, a także mężczyźni spożywający 60g , a kobiety 40g wysokoprocentowego alkoholu dziennie. Sprawcą może być również wirus HPV. Najczęstsze lokalizacje omawianych nowotworów ? Jama ustna – 42%, gardło – 35%, krtań – 24%. Co powinno zaniepokoić? Jeden z poniższych objawów, który nie chce ustąpić w okresie 3 TYGODNI powinien być sygnałem do natychmiastowej wizyty u lekarza rodzinnego, który ma obowiązek pokierować dalszym leczeniem. ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA JEŻELI ODCZUWASZ: pieczenie języka, zauważyłeś niegojące się owrzodzenia oraz czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, masz ból gardła, jeżeli trzyma cię przewlekła chrypka, wyrósł ci guz na szyi, odczuwasz ból w trakcie połykania, zaobserwowałeś jednostronną niedrożność nosa, miewasz krwawe wycieki z nosa. Co w tym jest najsmutniejsze? Chyba to, że właśni ta grupa nowotworów rozwija się wyjątkowo podstępnie wywołując objawy niecharakterystyczne, mogące towarzyszyć banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych. Edukacja społeczeństwa pod kątem wczesnego rozpoznania atakującego nas wroga dotyczy zarówno lekarzy jak i pacjentów. Połączenie tych obu sił jest właśnie głównym celem wdrażanego na szeroką skalę Programu Profilaktycznego Nowotworów Głowy i Szyi. Na podstawie wykładu dra Piotra Maja .mpp