WSPÓŁCZESNY HANDEL LUDŹMI DNIA 5.XI.2013r. PROWADZIŁ FUNKCJONARIUSZ KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI W SZCZECINIE p. ANDRZEJ KĘDZIERSKI.

Niewolnictwo, handel żywym towarem, to tematy dobrze nam znane  z literatury i filmu czego klasycznym przykładem może być  choćby książka pt. ,,Chata wuja Toma”  czy serial sprzed lat pt. ,, Niewolnica Isaura” . W codziennym życiu, na szczęście nie doświadczamy tego typu przemocy, ale wiemy, że istnieje,  informują  nas o tym – od czasu do czasu –  prasa, radio i telewizja.

SAMSUNG DIGITAL CAMERAWykład p. Andrzeja Kędzierskiego,  który od lat zajmuje się tym zagadnieniem,  unaocznił nam czym jest handel ludźmi. Teraz wiemy, że z prawnego punktu widzenia  jest to zbrodnia porównywalna do zabójstwa, że  grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.  Zatrważają  tendencje wzrostowe tego procederu. Okazuje się, że  przyszłe ofiary, przeważnie osoby desperacko poszukujące zarobku, same wpadają w pułapki. Zanika gdzieś  w nich instynkt samozachowawczy, zdrowy rozsądek i przeczucie zagrożenia. Chęć zysku powoduje, że  łatwo dają się wmanewrować w niepewne transakcje, wierzą w obietnice, nie sprawdzają ewentualnego pracodawcy. I TO ICH GUBI.

SAMSUNG DIGITAL CAMERAHandel ludźmi to nie tylko samo wykorzystywanie, to także podstępne werbowanie, wprowadzanie w błąd, transport, przekazywanie osób, uprowadzenie, przemoc. Zajmują się tym zorganizowane grupy przestępcze,  posługujące  się perfekcyjnie wypracowanymi  metodami.

Sex biznes to jedna z gałęzi tego makabrycznego zjawiska. Inne to: eksploatacja kryminalna, niewolnicza praca, handel organami ludzkimi, handel dziećmi, zmuszanie do żebractwa.

W skali naszego kraju dotyczy to rocznie  15 – 16 osób  – tyle mniej więcej zgłoszeń dociera do policji. Poszukiwaniami zajmują się tym również  liczne  fundacje poza rządowe , najbardziej znana to La Strada . Obie te instytucje  dokładnie wiedzą jak trudno  jest   wyciągnąć poszkodowanych z opresji.

 Czy istnieją środki zapobiegawcze?

Tak!

Najważniejszym jest OGRANICZENIE ZAUFANIA  W STOSUNKU DO OFERT OD NIEZNAJOMYCH.

Co można jeszcze?  W miarę możliwości  dobrze byłoby poczynić  ogólne rozeznanie  na oferowanym rynku pracy, sprawdzać pośredników i ich propozycje, umówić się z osobą zaufaną  na jakieś  telefoniczne hasło, które ewentualnie może wzbudzić czujność  i przyspieszyć ratunek.  Osoby pokrzywdzone, zastraszone niewiele mogą sobie same pomóc.

WNIOSEK? Zanim się podejmie pochopną decyzję trzeba pomyśleć – być może nawet nie jeden raz.

Tekst i foto mpp.