Nowe Warpno, mała miejscowość  leżąca na samym końcu, a może na samym  początku Polski,  pozytywnie szokująca  przyjezdnych rozmachem remontów w każdym zakątku ( za sprawą m.in. firmy pp. Najmrodzkich z Myśliborza ), zaistniała  również jako przyjazne miejsce dla rozśpiewanych, roztańczonych ludzi w pewnym wieku.

To właśnie tutaj zorganizowano  I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL CHÓRÓW I ZESPOŁÓW WOKALNYCH UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU. Na przegląd zakwalifikowało się 12 chórów z całej Polski i jeden z Białorusi. Myśliborski chór MELODIA, którym dyryguje p. Bogdan Komorowski, z racji swojego pięknego brzmienia, brał także udział w tej muzycznej imprezie.

Do Nowego Warpna, na prawach gościa specjalnego, pojechał również zespół taneczny BABYLON z Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Iwona Wiśniewska – Salamon ze Szczecina, wypatrzyła zespół w Świnoujściu na majowym przeglądzie  uniwersytetów trzeciego wieku woj. zachodniopomorskiego, gdzie przypomnijmy, w sławnej muszli koncertowej, dojrzali studenci,    prezentowali swoje umiejętności z różnych dziedzin artystycznych.

W Nowym Warpnie, myśliborski zespół, czekały zupełnie odmienne wyzwania. Brak sceny, zróżnicowany poziom podłogi, mało miejsca na pełne rozwinięcie skrzydeł, taniec przed głównym ołtarzem w wypełnionej  po brzegi świątyni utalentowanymi ludźmi, mógł przyprawić o zawrót głowy. Zadziałało obycie sceniczne. Zaprezentowane 4 układy taneczne zostały  przyjęte  bardzo ciepło i nagrodzone rzęsistymi brawami. Przy okazji występu, parę razy, wymieniono  nazwę naszego miasta. I tak, za sprawą  chórzystów i tancerzy z MUTW, o Myśliborzu, usłyszeli goście z Gdyni, Gdańska,  Szczecina, Kołobrzegu, Gubina, Grodna, Oborników Śląskich i Nowego Warpna. To najlepsza z możliwych promocja miasta.

Padło wiele słów uznania pod adresem tancerek i  chóru MELODIA, który – dodajmy z kronikarskiego obowiązku –  na przeglądzie zajął III miejsce w kategorii chórów mieszanych. Nie można było narzekać na brak doznań artystycznych. Chóry zaprezentowały wyjątkowo zróżnicowany repertuar na bardzo wysokim poziomie. Przesłuchania konkursowe, msza z udziałem chórów o jakiej może tylko pomarzyć niejeden proboszcz, koncert laureatów to prawdziwa uczta zarówno  dla laika  jak i dla znawcy. To ogromne wyróżnienie móc uczestniczyć w takim wydarzeniu.

Imprezę muzyczną zakończyło wielkie wspólne grillowanie, którego hojnym sponsorem  był burmistrz Nowego Warpna. On także ufundował atrakcyjne nagrody. Patronat nad imprezą objęli Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział Zachodniopomorski. Słuchacze MUTW, po raz kolejny, mogli się przekonać, że dzięki uniwersytetowi  ich życie stało się o wiele barwniejsze.

                                                     Maria Prymakowska – Paluch

Artykuł ukazał się w lokalnym dwutygodniku,, MYŚLIBORSKIE WIEŚCI” 20.XII.2012r.