11.03.2013 Wykład dr Doroty Skrockiej – dyrektor Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Psychologia, to nauka młoda, a zdaniem dr D. Skrockiej, to bardziej sztuka i współczesna religia niż nauka. Żeby uznać ją za wiarygodną musimy być pewni, że opiera się ona na liczbach, konkretach i badaniach naukowych, ale jak bez manipulacji badać, mierzyć emocje, zachowania, wolę, intelekt, „duszę”- czyli domeny psychologii?

Eksperymenty na szczurach, ustawione badania na grupach ludzi tak naprawdę nie pozwalają na oddzielenie rzeczywistości, od tego co nią absolutnie nie jest. Na szczęście, żeby zapanować nad szaleństwem pomysłów badawczych i eksperymentów, powiedzmy naukowych, ustalono kodeksy etyczne pozwalające na patrzenie naukowcom na ręce. Psycholog wiele potrafi – uczy nie tylko właściwych reakcji, wadliwych również, w tym lękowych. Umie wzbudzić, w imię eksperymentu, złe nawyki i nieetyczne zachowania. Potrafi oczywiście z tego wyprowadzić , ale nieufność, u obserwatorów, pozostaje.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak znaczący jest udział psychologów w kampaniach reklamowych. To oni, wykorzystując własną wiedzę, wodzą nas za nos z góry zakładając- i słusznie – że damy sobą biernie manipulować.

A my, od psychologia oczekujemy bardziej wyjaśnień zjawisk, które wbrew własnej woli szarpią nas od wewnątrz, bardziej naprawy irracjonalnych na nie reakcji, niż manipulowania naszą duszą, naszym ego, naszymi zachowaniami.

Czy nasze oczekiwania idą w parze z tym co współczesna psychologia ma do zaoferowania? Na to pytanie każdy musi sam sobie odpowiedzieć, kierując się nie tylko własnym doświadczeniem.

Tekst i foto mpp.