DŁUGA ŚWIĘTOJAŃSKA NOC

Po raz pierwszy w Myśliborzu, na taką skalę, fetowano długą świętojańską noc. 22.VI.2013r. na miejskiej plaży przekształconej na potrzeby spektaklu w pradawną osadę słowiańską, pojawili się aktorzy jakby żywcem przeniesieni z tamtej epoki do dzisiejszych czasów – razem ze swoimi problemami, potrzebami, marzeniami i nadziejami. Było także przyzwolenie na odrobinę współczesności.

Organizatorzy: z ramienia Myśliborskiego Ośrodka Kultury – Jolanta Czaczka ( stroje), Jacek Wirkowski ( opracowanie muzyczne), Jan Sawicki ( reżyseria), z ramienia ZHP – druhowie Zbigniew Zięba i Rafał Topolski. Nasz uniwersytet także się włączył w nurt przygotowań, ,,użyczył” również swoich słuchaczy.

Długo( ale skutecznie) poszukiwano idealnych aktorów, przedstawicieli trzech pokoleń. Casting, szycie strojów, próby zajęły parę miesięcy. Efekt przeszedł oczekiwania organizatorów. Dopisała pogoda, przyszły tłumy myśliborzan, sprawdzili się aktorzy.

Pełnym blaskiem zajaśniały 3 uniwersyteckie talenty: Jadwiga jako energiczna sołtysowa, Zygfryd jako guślarz i Lonia – zielarka. Ich kreacje przejdą do historii myśliborskich spektakli. Trzeba także wspomnieć o grupie słuchaczek naszego uniwersytetu, które nadawały klimat słowiański. Stworzyły silną, biesiadną grupę. Ubrane na ludowo, stosownie do epoki, uwiarygodniały tamte odległe czasy. Tekst i foto mpp.