3.VI.2013r. ŚWIAT ROŚLIN NA POJEZIERZU DRAWSKIM wykład prowadziła dr MARTA UMIASTOWSKA

  Pojezierze Drawskie (obszar 1900 km2), to zielony region Polski, w którym aż 50% całej powierzchni stanowią lasy. Obfitość jezior – jest ich 26, w tym 6  dużych – liczne  rzeki sprawiły, że kwitnie tu turystyka. Przyciągają dobrze wyposażone przystanie żeglarskie, bazy nurkowe, słynne na całą Polskę spływy kajakowe, wytyczone trasy piesze, rowerowe i konne, ścieżki przyrodnicze, a także  bogata roślinność leśna, łąkowe i bagienna.

Dr Marta Umiastowska zajęła się badaniem tejże roślinności. Pod lupę wzięła  obszar 220 km2 . Czego szukała? Rzadkich gatunków – takich, które coraz trudniej spotkać  w naturze. Tzw. czerwona księga roślin była Jej przewodnikiem i odnośnikiem.   Zaznaczyć trzeba, że do tej pory nikt tu nie prowadził takich obserwacji.

Pani doktor prowadziła badania przez 5 lat. Od marca do października, w każdy weekend, wyjeżdżała w teren, często z całą rodziną, która pomagała  i otaczała opieką , ubrana jak traper, obładowana sprzętem, zapiskami, płynęła, ryzykownie brnęła po mokradłach, przedzierała się przez gąszcza traw, drzew i krzewów i … obserwowała, zapisywała, fotografowała, porównywała.

Powstała praca doktorska, a w niej dziesiątki zdjęć i opisów dokumentujących czynione latami obserwacje. Wymienimy tylko kilka roślin – wszystkie chronione –  zdając sobie sprawę z tego, że  bez obrazu wyobraźnia nie zadziała. Rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne, żurawina błotna, turzyca wapienna, lobelia jeziorna, pióropusznik strusi, orlik pospolity, widłaki jałowcowate, storczyki, listera jajowata, gnieźnik leśny – nazwy piękne, rośliny jeszcze piękniejsze. One potrzebują nas, a my bez nich bylibyśmy ubożsi.

Tekst i foto mpp.