22.V.2013r. Wykład otwarty dla słuchaczy MUTW i mieszkańców Myśliborza WŁAŚCIWIE TO JAKA JEST TA STAROŚĆ ?- prowadził prof. Andrzej Potemkowski  – neurolog, kierownik Zakładu Psychopatologii Klinicznej I Psychoprofilaktyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kiedy zaczyna się starość? Humorystycznie rzecz biorąc –  po 40- tce, ale jest to starość  młodych. U nas, u  ludzi  po 50 – tce,  jest inaczej. U nas wtedy zaczyna się …  MŁODOŚĆ… STARYCH, nie czarujmy się, jest to druga młodość,   podobna do jesieni, z jej kolorytem i kapryśną aurą. A od jesieni nikt przecież nie oczekuje  wiosennych barw i budzącej się do życia przyrody. To rodzaj wyciszenia, podsumowywania i korzystania z życiowych plonów. I tak trzeba traktować nasz… niepowtarzalny, jedyny,  jesienny, złoty czas.

Starość jest taka, na jaką sobie zapracujemy i jaką sobie zorganizujemy. Może być zgorzkniała, przykra i ponura, może być  także witalna,  piękna  mimo  wielu problemów, ale pocieszmy się – problemy   są na  każdym etapie życia.

ŻEBY STAROŚĆ BYŁA PIĘKNA musimy zweryfikować swoje postępowanie. Trzeba uzbroić się w  szeroko pojętą CIERPLIWOŚĆ, WYROZUMIAŁOŚĆ, ROZTROPNOŚĆ, NIE REZYGNOWAĆ Z MIŁOŚCI – tej cielesnej również – ,odrzucać wszystko co WYTWARZA NIEPOKÓJ, nie MNOŻYĆ LEKÓW, ale… DBANIE O SWOJE ZDROWIE nie może być odstawione do lamusa.

Przeciwdziałanie starości powinno stać się naszą DRUGĄ NATURĄ. Terapia ruchem, muzyką, sztuką, ulubionymi zajęciami np. pracą w kuchni czy ogródku czyni cuda. Jak dodamy do tego terapię walidacyjną( unikanie kłopotliwych konfrontacji) i terapię reminiscencyjną ( oglądanie fotografii  i przypominanie zdarzeń z nimi związanych) … to sukces gwarantowany.

Studenci MUTW podjęli już właściwą DROGĘ.  W GRUPIE, TAK AKTYWNEJ JAK NASZA …STAROŚĆ TO ODLEGŁA PRZYSZŁOŚĆ.

Tekst i foto mpp.